AKP’den üniversitelere kayyum yasası: Rektörleri Cumhurbaşkanı seçecek

AKP/Saray iktidarı, üniversitelere kayyum atıyor. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen Torba Yasaya son dakikada eklenen yasa önerisine göre; üniversitelerde seçimlerin kaldırılmasını ve rektörleri doğrudan Cumhurbaşkanı’nın ataması sağlanacak.

Genel Kurul’daki görüşmeler sırasında AKP’den 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 13. Maddesinin A fıkrasına dair skandal nitelikte bir değişiklik önerisi geldi.

AKP/Saray iktidarı Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen Torba Yasaya son dakikada bir tasarı ekledi. Teklifte, üniversitelerde seçimlerin kaldırılmasını ve rektörleri doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atanması öneriliyor.

Tasarı maddesi şu şekilde:

“Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmediği takdirde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder.”

Yasa önerisinde Cumhurbaşkanı’na rektörleri görevden alma yetkisi de verilmek isteniyor. Maddede, “Bu maddeye göre atanan üniversite rektörleri, Yükseköğretim Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılabilir veya görevine son verilebilir” ifadeleri yer aldı.

Maddenin gerekçesinde rektörlük seçimlerinin kaosa yol açtığı öne sürülerek, “Üniversitelerde seçim sisteminin terk edilerek atama sisteminin getirilmesi ile bu sıkıntıların ortadan kalkmasının sağlanması amaçlanmaktadır” iddiası ortaya atıldı.

Önergeye yönelik yoğun tepkiler üzerine Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Genel Kurul’a ara verdi.

HDP’li Toğrul: Üniversitelere kayyum atanıyor

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, değişiklik önerisine dair şunları söyledi: “Belediyeler kayyum atama girişimi görüşülürken, şimdi üniversitelere kayyum atama değişiklik önerisi geldi. Biz buna karşı Genel Kurul’da direniyoruz. Üniversite öğrencilerini, öğretim üyelerini ilgilendiren böyle bir konu, komisyonlarda tartışmadan Genel Kurul’a önerge şeklinde geliyor. Halktan gizlenmeye çalışıyor. HDP ile birlikte diğer iki muhalefet partisi de önergeye karşı tepkilerini dile getirdi.” (Kaynak: ETHA-DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir