Aydın ve sanatçılar: Darbe devam ediyor

Ankara Aydın ve Sanatçı Girişimi, Özgür Gündem’e destek için eylem yaptı. Şair Ahmet Telli, “Basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasinin kırıntısından bahsedilemez” dedi, darbenin devam ettiğini belirtti. HDP Milletvekili Sancar ise 50 kez kapatılan, 89 çalışanı katedilen gazetenin, yinede boyun eğmediğini vurguladı.

Ankara Aydın Sanatçı Girişimi, kapatılan ve çalışanları gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma için Yüksel Caddesi’nde açıklama yaptı.

Aralarında Mehmet Özer, Şükrü Erbaş, Ahmet Telli, Aydın Çubukçu, Temel Demirer, Sibel Özbudun’un da olduğu çok sayıda aydın ve sanatçı, HDP İl Eşbaşkanları Birsen Kaya ve İbrahim Binici, HDP Milletvekili Mithat Sancar’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Girişim adına açıklama yapan Şair Ahmet Telli, darbeye karşı alınan önlemlerin kapsamının giderek genişleyeceği, emek ve demokrasi güçlerinin saldırı tehdidi altında olduğu yönündeki kaygıların ne yazık ki gerçekleştiğini belirtti.

Özgür Gündem’in mahkeme kararıyla kapatıldığını, binasının basılarak, çalışanlarının darp edilerek gözaltına alındığını hatırlatan Telli, gazeteye ve emekçilerine yönelik düşmanca tutumu protesto ettiklerini belirtti.

Telli, şunları söyledi: “Özgür Gündem Gazetesine yönelik saldırı darbenin başka biçimiyle sürdüğünün de kanıtıdır. Basın özgürlüğüne yönelik bu saldırı gündelik hayatlarımızı da tehdit etmektedir. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasinin kırıntısından bile söz edemeyiz.”

Darbenin devam ettiğini belirten Telli, “İster askeri ister sivil olsun tüm darbeler öncelikle basını susturmak, kapatmak, sansürlemek ya da etkisizleştirmek isterler. Çünkü iktidarlarının sürekliliği için gerçeklerin açığa çıkmasına değil karanlıkta kalmasına ihtiyaçları vardır” dedi.

SANCAR: 50 KEZ KAPATILDI, 89 ÇALIŞANI KATLEDİLDİ AMA SUSMADI

HDP Milletvekili Mithat Sancar, Özgür Gündem’in 50 kez kapatıldığını ancak 26 yıldır hiç susmadığını söyledi. Sancar, “89 çalışanı katledildi. Tüm bunlara rağmen özgür basın çalışanları boyun eğmedi. Neden baskıları onlara yapıyorlar çünkü hakikatin yazılmasından korkuyorlar. Biz özgür basını sonuna kadar savunuyoruz. Darbe karşıtlığı üzerinden iktidarını sürdürmek için özgür basını susturmaya çalışıyorlar. Bu gün dayanışma günüdür. Darbelere baskılara karşı tek yol demokrasiyi özgürlüğü savunmak. bunun yolu da dayanışmadan geçer” diye belirtti.

Sancar’ın ardından eyleme destek veren diğer örgütlerin temsilcileri de konuştu, gözaltı ve baskıları kınadı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir