‘Barbarlaşan devlete karşı, direnen halkın yanındayız’

İHD, HDK, ÖDP, EMEP, DHF, SODAP, MHD ve Dersîm’in Mazgirt ile Ovacık belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu heyet Şırnak’a gelerek, direniş çadırlarını ziyaret etti. Direniş çadırlarında konuşan HDK YK üyesi Benazir Coşkun, “Kürt halkının özyönetim direnişine karşılık barbarlaşan devlete karşı direnen halkın yanındayız” dedi.

Şırnak’ta 150 gündür süren sokağa çıkma yasağını protesto eden ve kent halkıyla dayanışma amacıyla birçok kurum ve kuruluş ziyarette bulundu. Aralarında İHD İstanbul Şubesi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Emek Partisi (EMEP), Özgürlükçü Demokratik Partisi (ÖDP), Halkevleri, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Demokratik Halk Federasyonu (DHF), Dersîm Demokratik Kadın Hareketi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), İşçi Sözü ve Dersîm’in Mazgirt ile Ovacık belediye başkanlarının ve Barış İçin Kadın Girişimi’nin (BİG) de bulunduğu kalabalık bir heyet Kumçatı belediyesini ziyaret etti. Ardından evlerinden göçertilen halkı direniş çadırlarında ziyaret eden heyet, halkın sorun ve taleplerini dinledi. Heyet adına konuşan HDK YK üyesi Benazir Coşkun, “Ne Nusaybin ne de Şırnak halkı yalnız. Çünkü onlar doğru temelde ve haklı bir mücadele yürütüyorlar. Bizde onlarla beraber direnişi yükseltiyoruz” dedi.

‘El ele verelim’

Benazir, halkın özyönetim talebinden bu yana barlaştığına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Geliş amacımız halkın özyönetim direnişi başlayan hamlesi ile devletin barbarca saldırması halk kendi topraklarına giremez duruma geldi. Nusaybin ve Şırnak’ta halk çadırlarda kalarak devlet bu şehirleri insansızlaştırmaya çalışılıyor. Bizde devrimci ve demokrat güçler olarak Kürdistan halkının yalnız olmadığını söylüyoruz. El ele vererek bir dayanışma içerisinde olmamız gerektiğini belirtmek istiyorum.”

‘Kürdistan’da devlet İsrailleşti’

Kürdistan’da devletin İsrailleştiğini belirten Benazir, “Gever de Şırnak’ta ve Cizre de gördüğümüz tablonun aynısını Nusaybin’de de gördük. Filistin’i ağzından düşürmeyen devlet Nusaybin de İsrailleşmiş durumda. Burada da devlet barbarlaşarak iktidarını sürdürme çabası içinde. Şırnak şuan yanı başımızda ama ne yazık ki halk yanı başında olan topraklarına giremiyorlar. Çağrımı yenilemek istiyorum ne Nusaybin ne de Şırnak halkı yalnız. Çünkü onlar doğru temelde ve haklı bir mücadele yürütüyorlar. Bizde onlarla beraber direnişi yükseltiyoruz.” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir