Serbest bırakılan gazeteciler, Özgür Basın nöbetine dayanışma çağrısı yaptı

Özgür Gündem gazetesine yapılan polis baskınında gözaltına alınan 22 gazeteci serbest bırakıldı. Adliye önünde yapılan açıklamada konuşan gazete editörlerinden Günay Aksoy, “Direnişimizin kazanacağını çok iyi biliyorduk. Gazete binamız hala mühürlü. Daha güçlü bir gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” dedi

Özgür Gündem gazetesine yapılan polis baskınında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 22 gazeteci serbest bırakıldı.

Özgür Gündem editörleri ve çalışanları, kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine serbest bırakıldı. Gazeteciler, adliye binasından “Özgür basın susturulamaz” sloganı ve zafer işaretleriyle çıktı.

Adliye önünde yakınları ve meslektaşları ile kucaklaşan Özgür Gündem çalışanları açıklama yaptı.

Gazetenin editörlerinden Ender Öndeş gözaltı saldırısına tepki gösterdi, “Bizi Fethullah’ın holdingleri ile karıştırdılar. Özgür Gündem sizin bildiğiniz gazetelerden değildir” dedi. Gözaltı süresince darp edildiklerini, işkenceye maruz kaldıklarını belirten Öndeş, baskıya asla boyun eğmeyeceklerinini altını çizdi.

Gazetenin editörlerinden Günay Aksoy, Özgür Gündem’e yönelik baskının sinyallerini uzun süredir aldıklarını belirtti. Dayanışmanın gücüyle saldırının püskürtüldüğünü belirten Aksoy, “Direniş geleneğimizin bayrağını düşürmemek için direndik. Polis otobüsünün içinde polisler ‘Abdulhamit’in torunları kazandı, Lenin’in torunları kaybetti’ dedi. Direnişimizin kazanacağını çok iyi biliyorduk. Gözaltındaki tek isteğimiz gazetemizin aksatılmamasıydı, dışarıdaki meslektaşlarımız bunu daha güçlü biçimde yaptılar” dedi.

Gazete binasının hala mühürlü olduğunu hatırlatan Aksoy, “Daha güçlü bir gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” dedi. Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya ve yazarları Aslı Erdoğan’ın hala gözaltında olduğunu belirten Aksoy, “Onların özgürlüğü için daha çok mücadele edeceğiz” diye konuştu.

HDP Milletvekili Ferhat Encü de “Özgür Gündem asla susturulamaz, çünkü arkasında bir halk gerçeği vardır. Bu halkın mücadelesi var oldukça Özgür Gündem de var olacaktır” dedi.

Özgür Gündem çalışanları, gazetenin yarınki haber toplantısının yarın saat 11:00’de mühürlü gazete binası önünde yapılacağını ve gözaltındaki arkadaşları için nöbet tutmaya devam edeceklerini duyurdu, dayanışma çağrısı yaptı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir