Gözaltındaki gazeteciler Çağlayan’a davet etti

Özgür Gündem gazetesine yapılan polis baskını ile gözaltına alınıp ifade işlemleri tamamlanan gazetecilerden 22’si, savcılık sorguları için İstanbul Adliyesi’ne sevk edilecek. Gazete çalışanları, basın ve ifade özgürlüğüne sahip çıkmak için herkesi Adliye önüne davet etti.

Mahkeme kararıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesine 16 Ağustos günü yapılan polis baskını sonrası gözaltına alınan gazete çalışanları ve o esnada gazete binasında bulunan meslektaşlarından 25 kişiden 22’nin götürüldükleri emniyet amirliklerindeki ifade işlemleri tamamlandı. Baskın sırasında uygulanan polis terörüne karşı çıktıkları için darp edilerek gözaltına alınan gazetecilerin götürüldükleri Kasımpaşa, Karaköy ve Taksim Polis Merkezleri’nde “polise mukavemet” iddiasıyla ifadeleri alındı.

İfade işlemleri tamamlanan gazetecilerden 22’sinin savcılık sorguları için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edilmeleri bekleniyor.

Adliye önüne çağrı yapıldı

Adliyeye sevk edilmeleri beklenen Özgür Gündem çalışanları, avukatları aracılığıyla tüm meslektaşları, okurları ve demokratik kamuoyunu basın ve ifade özgürlüğüne sahip çıkmak için Adliye önüne gelmeye davet etti.

Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve gazete yazarı Aslı Erdoğan’ın ise götürüldükleri İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’deki sorguları sürüyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir