‘Hande için adalet’ talebiyle Pazar günü Taksim’e çağrı

LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu, yakılarak katledilen trans kadın Hande Kader’e adalet talebiyle, Pazar günü Tünel’den Galatasaray’a yürüyüş yapacak. Çok sayıda kadın örgütü ve siyasi partinin de katılacağı yürüyüş saat 19:00’da gerçekleştirilecek.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu, yakılarak katledilen trans kadın Hande Kader için Pazar günü Taksim’de yapılacak yürüyüşe çağrı yaptı.

hande kader-2

Dostumuz, yoldaşımız Hande Kader’in yakılarak öldürülmesine öfkemiz büyük” denilen açıklamada, 23 yaşındaki trans kadın Kader’in yanmış cesedinin, yaklaşık 1 hafta önce Zekeriyaköy’de bulunduğu hatırlatıldı.

Kader’in, nefret cinayetlerine karşı sesini çıkaran ve herkesi ses çıkarmaya davet eden bir kadın olduğu vurgulana açıklamada, “Yıllardır LGBTİ+ Onur Yürüyüşlerinde, Trans Onur Yürüyüşleri’nde ve yıl içinde düzenlediğimiz eylemlerde, homofobik ve transfobik nefret söylemlerinin bu cinayetlerin önünü açtığını, katillerin cezasız kalabildiğini, nefret suçları yasasının aciliyetini haykırıyoruz. Ne yazık ki son iki yıldır yürüyüşlerimiz engellenmek isteniyor, ancak nefret cinayetlerinin önüne geçmek için görünür olmaya, sokakta olmaya ve taleplerimizi haykırmaya ihtiyacımız var” denildi.

Transgender Europe’un dünyadaki trans cinayetleri raporuna göre Türkiye’nin, Avrupa’da 1. dünyada ise 9. sırada yer aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar belirtildi: “Münevver, Özgecan, Wisam, Hande… Kadın, trans ya da eşcinsel oldukları için hayatını kaybeden herkes için adalet istiyoruz. Hande’nin yakılarak öldürülmesine sebep olanların, Maraş’ta, Madımak’ta, Cizre’de insanları yakanlardan güç aldığının farkındayız. Nefreti bitirmenin tek yolunun hep birlikte bu nefrete ve cinayetlere karşı ses çıkarmak olduğunu bir kez daha tekrarlıyoruz.

LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu, 21 Ağustos Pazar günü Tünel’den Galatasaray’a yürüyüş yapılacağını belirtti, “Hande Kadar gerçekleştireceğimiz ve Hande Kader için Adalet isteyeceğimiz yürüyüşümüze toplumun tüm kesimlerinden katılım bekliyoruz” çağrısı yaptı. LGBTİ örgütlerinin çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kadın örgütü, siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün gerçekleştireceği yürüyüş saat saat 19.00’da gerçekleştirilecek. (ETHA)

 
One thought on “‘Hande için adalet’ talebiyle Pazar günü Taksim’e çağrı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir