İfadeleri alınan gazeteciler gördükleri işkenceleri anlatıyor

Özgür Gündem gazetesine yapılan baskında gözaltına alınan 22 gazetecinin savcılık ifadeleri başladı. “Polise mukavemet” iddiasıyla sorgulanan gazeteciler, yaşadıkları işkenceleri anlatıyor. Gazeteci Sinan Balık ifadesinde, “Otobüse bindirildiğimizde gözümdeki lensi polislerden biri elleri ile çıkarmaya çalıştı. Silahın dipçiği ile darp edildim” dedi.

Mahkeme kararıyla kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’ne 16 Ağustos’ta yapılan baskında gözaltına alınan gazeteciler savcılıkta ifade vermeye başladı. Gazeteciler, verdikleri ifadede polis işkencesini anlatarak şikayetçi olduklarını beyan etti.

ogundem-gozalti-18-08-2Balık: Silahın dipçiği ile darp edildim

Gazeteci Sinan Balık, savcılıkta verdiği ifadesinde “Polisler ellerinde silahlarla hırçın bir şekilde içeriye girdi. Polise karşı sözlü ya da fiziki bir davranışta bulunmadık. 22-23 kişiydik. Arkadan ellerimiz kelepçeli şekilde hepimizi darp ettiler. Otobüse bindirildiğimizde gözümdeki lensi polislerden biri elleri ile çıkarmaya çalıştı. Silahın dipçiği ile darp edildim. Şikayetçiyim.” dedi.

Öndeş: 36 saat darp ve hakarete maruz kaldım

Gazetecilerden Ender Öndeş de, “Bir resmi tebligat olmadığı için çalışmamıza devam ettik. Kaleşnikof ile güvenlik güçleri gazeteye girdi. Hiç bir sebep yokken gözaltına alındık. Gazetenin ikinci katından indirilirken itildim, yere düştüm. Nezarete alınana kadar 36 saat darbe ve hakarete maruz kaldım. Şikayetçiyim.” dedi.

Paksoy: Kadın arkadaşlara kötü muamelede bulunuldu

DİHA muhabiri Özgür Paksoy da ifadesinde, “Dicle Haber Ajansı muhabiriyim. Haber takibi için orada bulunuyordum. Silahlı maskeli polis gazeteye girdi. Gazetede arama yapacaklarını söylediler. Bu sırada avukatlar ile görüşme halindeydiler. Mukavemette bulunmadık. Gözaltına alındıktan sonraki süreçte hakaret ve darba maruz kaldık. Kürt kökenli olmayan arkadaşlarımıza ‘sizin bunlarla ne işiniz var’ denilerek hakaret edildi. Kadın arkadaşlara kötü muamelede bulunuldu. Hakaret ve darp edilen polislerden şikayetçiyim” dedi.

Çetin: Sürükleyerek gözaltına almak istediler

İMC TV kameramanı Gökhan Çetin ifadesinde, “Röportaj için oradaydık. O sırada polisler binaya girdi. Yayını kesmemi istediler. Bende kapattım. Bu sırada kameranın kablosunu kopardılar. Kelepçeleyerek, sürükleyerek gözaltına almak istediler. O sırada canlı yayındaydık. Gözaltına alındığım sırada ve sonrasında yüzüne boynuma darbe aldım. Darp raporum da var şikayetçiyim” diye konuştu.

Balcı: Ameliyatlı olduğumu söylememe rağmen darp ettiler

Gazeteci Bayram Balcı da ifadesinde şunları dile getirdi: “Özgür Gündem gazetesinden emekliyim. Kapatıldığını öğrendiğimde gazeteye gittim. 150-200 polis hiçbir şey demeden içeriye daldı. Tebliğe mi geldiniz dediğimizde hakaret ettiler. Darp etmeye başladılar. Ameliyatlı olduğumu söylememe rağmen darp ettiler. 4 saat boyunca çevik kuvvet aracında beklettiler, küfrettiler, şikayetçiyim” dedi.

Demirkıran: Gazetenin içerisinde polislerin darp ve hakaretine maruz kaldım

Gazeteci Amina Demirkıran ifadesinde şunları söyledi: “Kalaşnikoflu polis gazeteye girdi. Gazete arama yapacaklarını söylediler. Neden gözaltına alındığımızı da anlamadım. Sebepsiz bir gözaltıydı. Gazetenin içerisinde polislerin darp ve hakaretine maruz kaldım. Eyüp devlet hastanesinde rapor alana kadar bu devam etti. Şikayetçiyim.”

Aksoy: Polis ‘bu kadın teröristtir’ dedi

Gazeteci Günay Aksoy: “Özgür Gündem editörüyüm. Kesinlikle biz mukavemette bulunmadık. Hiçbir sebep yokken gözaltına alındık. Darp ve hakarete maruz kaldık. Rapor için beklerken kolumdan tutan kadın polis orada bulunan insanlara ‘bu kadın teröristtir’ dedi. Vatandaşları tahrik etmeye çalıştı. Beni darp eden ve hakaret eden polislerden şikayetçiyim.”

Yeşilçınar: Polis diziyle yüzüme vuruyordu

Gazeteci Fırat Yeşilçınar: “Özgür Gündem’in muhabiriyim. Binanın 4’üncü katındaydım. Sesler üzerine gazetenin 2’inci katına indim. Kasklı ve maskeli uzun namlulu polisler içeri girmişti. Zor kullanarak masanın etrafında topladılar. Muhabirimiz Ersin’i kötü bir şekilde darp ettiler. Küfür ettiler. Ersin yaralanınca, ‘ bırakın ölsün’ dediler. Beni de darp ettiler. Tişörtüm yırtıldı, boynumda çizikler var. Polis aracında Cumali isimli bir polis memuru beni darp etti. Başım öne eğik olduğu için diziyle yüzüme vurarak darp ettiler. Şikayetçiyim.”

Özkaya: Bize ‘Türkün gücünü göreceksiniz’ dedi

Gazeteci Burcu Özkaya: “Gazeteye yardım amaçlı gelmiştim. Gazete yetkilileri içeri giren polise kapatma için mi geldiniz dedi. Ancak polis hiçbir açıklama yapmadan içeri hücum etti. Beni merdivenden yuvarladılar ve ters kelepçe taktılar, polis aracında 7 saat bekletildim, küfür ettiler. Bize ‘Devletin ve Türkün gücünü göreceksiniz’ diyip özel harekat marşı dinlettiler. Şikayetçiyim.”

Ayrıntılar geliyor… (DİHA)

 
One thought on “İfadeleri alınan gazeteciler gördükleri işkenceleri anlatıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir