Özgür Gündem ‘DAYANIŞMA BÜYÜYOR’ manşetiyle bugün de bayilerde

Önceki gün AKP hükümeti tarafından kapatılan ve çalışanları gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesi bugün ‘DAYANIŞMA BÜYÜYOR’ manşetiyle okurlarıyla buluştu.

Hukuksuzca kapatılarak mühürlenen ve 25 çalışanı gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesinin kapatılması ardından ikinci sayısı “Dayanışma Büyüyor” manşeti ile çıktı. Öte yandan darp edilerek gözaltına alınan karikatürist Doğan Güzel’i Halil İncesu ve Carlos Latuff’tan sonra bu kez Evrensel gazetesi karikatüristi Sefer Selvi çizdi.

İstanbul 8’inci Sulh Ceza Mahkemesi kararı ile kapatılan ve 25 çalışanı darp edilerek gözaltına alınan Özgür Gündem Gazetesi, bugün de dayanışmayla çıktı. 8 sayfa olarak Atılım gazetesinin eki olarak çıkan gazetenin manşeti ise “Dayanışma Büyüyor” oldu.

Gazetenin ilk sayfasında, Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin çağrısıyla dün gazete binası önünde yapılan ve yüzlerce kişinin katıldığı basın açıklamasına yer verildi. İlk sayfada ayrıca Türkiye ve Avrupa’daki basın meslek örgütlerinin kapatma kararına tepkilerini içeren haber ve dayanışma eylemleri yer aldı.

Sefer Selvi de Doğan Güzel’i çizdi

ogundem-karikaturÖte yandan uzun yıllardır Gündem’in “Qırıx” karikatürünü çizen karikatürist Doğan Güzel’in darp edilmesine, meslektaşları çizdikleri karikatürlerle tepki göstermeye devam ediyor.

Güzel’in kendisini darp eden polislerce ters kelepçeye vurulmuş olarak polis otobüsüne bindirildiği ana dair çekilen fotoğrafı bu sefer de Evrensel Gazetesi karikatüristi Sefer Selvi çizdi. Selvi, karikatürde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gazetecilere Güzel’in gözaltına alındığı kareyi göstererek, “Eğer darbe başarılı olsaydı işte gazeteler basılıp, yazarlar çizerler gözaltına alınacaktı” dediği açıklamayı karikatürize etti.

Güzel’in karikatürü daha önce de meslektaşı Halil İncesu ve dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff tarafından çizilmişti. (DİHA)

 

ogundem-manset
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir