Yüksekdağ hakkında 15 yıla kadar hapis istemi

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Rojava devriminin yıldönümü dolayısıyla Urfa’nın Suruç ilçesinde geçen yıl düzenlenen mitingde “Biz sırtımızı Rojava’ya, Kobanê’ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG, YPJ’ye dayıyoruz” şeklindeki konuşmasından dolayı savcılık 15 yıla kadar hapis cezası istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Rojava devriminin yıldönümü dolayısıyla Urfa’nın Suruç ilçesinde geçen yıl Ramazan Bayramı’nın son gününde düzenlenen mitingde “Biz sırtımızı Rojava’ya, Kobanê’ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG, YPJ’ye dayıyoruz” şeklindeki konuşma nedeniyle hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açıldı.

Yüksekdağ’ın “Biz sırtımızı Rojava’ya, Kobanê’ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG-YPJ’ye dayıyoruz. Bunu söylemekte hiçbir sakınca görmüyoruz. Bakın sırtımızı kime dayadığımızı çok net söylüyoruz ve bundan sonrada sırtımızı buraya dayamaya devam edeceğiz” şeklindeki konuşmasını “Örgüt propagandası yapmak” olarak değerlendiren Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüksekdağ hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Savcılık ayrıca HDP milletvekilleri Dilek Öcalan ve İbrahim Ayhan’ın “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 5 yıla kadar, Altan Tan’ın ise “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ettiği iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapsini istendi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir