Beko: 32 Tedi işçisi derhal işe geri alınsın

Limter-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan ve 17 gündür direnişte olan Tedi işçilerini, DİSK Genel Başkanı Kanber Saygılı ve sendikanın Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü ziyaret etti. Direniş çadırı önünde konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işten atılan 32 Tedi işçisinin derhal işe geri alınmasını istedi.

DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan, Tedi işçilerini, direnişinin 17. gününde DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve sendikanın Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ziyaret etti.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı’nın da katılımıyla, “Sendikalı olduk işten atıldık işimizi geri istiyoruz” yazılı pankart ve davul, zurna eşliğinde Aydınlı Organize Yan Sanayi’den Tedi depo önüne yürüyüş düzenlendi. İşçiler yürüyüş boyunca, “Direne direne kazanacağız” sloganını attılar. Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda fabrikalarda çalışan işçilere, Limter-İş Sendikası’na üye olma çağrısı yapıldı.

SANAYİ SİTESİ İÇERİSİNDE DAYANIŞMA YÜRÜYÜŞÜ

İşçiler, sanayinin kapısında direniş halayına durdu. Burada işçiler DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK heyetini karşıladı. Tedi’nin Topkapı Genel Merkezi önünde direnişlerini sürdüren işçileri, direnişteki Bakırköy Belediyesi işçileri, UİD-DER, Basın-İş Sendikası, Genel-İş Sendikası, Mayıs’ta Yaşam, HDP MYK üyesi Musa Piroğlu, HDP ve CHP Tuzla İlçe Örgütü, EMEP çok sayıda demokratik kitle örgütü katılımıyla, sanayi içinde “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanacağız”, “Direnişin simgesi Tedi işçisi” sloganlarıyla Tedi önüne gelen kitleyi, Tedi işçileri “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganıyla karşıladı.

Çadır önünde açıklama yapan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, 17 gündür sürdürdükleri direnişi anlattı. Mücadeleyi ne pahasına olursa olsun sürdüreceklerini kaydeden Saygılı, kendileriyle dayanışmaya gelen dost kurumları saydı. Direnişin ilk gününden bu yana desteklerini esirgemeyenlere teşekkür etti.

‘BU DİRENİŞİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ’

Direniş sürecini anlatan Limter-İş Sendikası Tedi İşyeri Kadın İşçi Temsilcisi İkbal Karaoğlu, 17 gündür dayanışma ve kararlılıkla direnişlerini sürdürdüklerini kaydetti. Karaoğlu, şu sözlerle devam etti: “Bu mücadeleyi kazanana kadar devam edeceğiz. İşçilerin verdiği destek ve dayanışmayla bu direnişi sonuna kadar götüreceğiz. Sendikamız Limter-İş’in verdiği güçle bu davamızı kazanacağız. Umut ediyoruz ve devam edeceğiz.”

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da her işçinin çalıştığı işyerinde iş cinayetlerine kurban gitmemek için güvenceli bir işte çalışmak ve insan olmaktan kaynaklı temel haklarını yerine getirmek için istediği sendikaya üye olma hakkı olduğunu hatırlattı. Beko, “Buradaki işçi arkadaşlarımız 17 günden bu yana onurlu direnişlerini sürdürüyorlar” dedi. Direnişte olan 32 işçinin işten atıldığını vurgulayan Beko, işçilerin haklı talepleri için mücadele yürüttüklerini kaydetti.

‘İŞÇİLERİN BURNU KANARSA BU ÜLKEYİ BAŞINIZA YIKARIZ’

12 Ağustos günü, işçilere yönelik polis saldırısını hatırlatan Beko, yaşanan saldırıya tepki gösterdi. İşçilere silah doğrultan polislere seslenen Beko, “Eğer yüreğiniz varsa siz bu ülkedeki çetelere, mafyalara karşı silah çekebelirsiniz. O sizin görüşünüz ve düşünceniz ama buradaki Tedi işçisine silah çekemezsiniz. Tedi işçisi sadece 32 kişiden ibaret değildir. Biz DİSK olarak buradan size sesleniyoruz, eğer ki direnişte olan Tedi işçileri şahsında tek bir işçinin burnu kanasın, bu ülkeyi başınıza yıkarız” dedi.

’17 GÜNDÜR DİRENİN İŞÇİLER İŞE GERİ ALINSIN’

Tedi firmasında bir sosyal cinayet yaşandığını ifade eden Beko, “Yani eğer bir anayasa varsa bu ülkede bu anayasayı koruyan kollayan maddelerin sadece patronlar için değil açık ve net bir şekilde işçilerin hakkı olduğu belirtilmiştir” diye konuştu. Konfederasyon olarak bazı girişimlerde bulunduklarını söyleyen Beko, 17 gündür direnen işçilerin derhal işe geri alınmasını ve ayrımsız bir şekilde tüm taşeron işçisine kadro verilmesini istedi. Beko, “Kıdem tazminatımıza dokunma” şiarıyla sokakları tutacaklarını vurguladı.

DİRENİŞ ÇADIRINDA EĞİTİM

Açıklamanın ardından işçiler ve ziyarete gelenler direniş halayına durdu. Ziyaretçilerin gitmesiyle birlikte, DİSK Araştırma ve Daire Uzmanı Aziz Çelik, işçilere direniş çadırında eğitim vermeye başladı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir