Demirel: Toplumsal muhalefet AKP’ye geri adım attırdı

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, AKP’nin DBP’li seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atama ve Hakkâri ile Şırnak’ın il olmaktan çıkarılmasını öngören maddeleri toplumsal muhalefetin duruşuyla Torba Yasa’dan çıkarmak zorunda kaldığını söyledi.

AKP hükümetinin dokunulmazlıklarla milletvekillerine dönük gerçekleştirdiği “darbenin” ardından bu kez de seçilmiş belediye başkanlarının görevden alarak kayyım atama yönündeki girişimi halkın toplumsal muhalefetine takıldı. Hafta başında Meclis Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanan Torba Yasa tasarısında yer alan belediyelere kayyım atanması ve Hakkâri ile Şırnak’ın il statüsünden çıkarılmasına dair maddeler tasarıdan çıkarıldı.

Gündeme geldiği ilk günden bu yana toplumsal alanda ciddi tepkiyle karşılanan tasarının görüşmelerinin başlamasının ardından birçok kesimden “kaosa sürükler” uyarısı gelirken, HDP de bu konuda Meclis çatısı altında ciddi bir muhalefet yürüttü. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, söz konusu maddelerin toplumsal muhalefetin gösterdiği tepkiyle geri çekilmek zorunda kalındığını kaydetti.

Demirel, kendilerinin de Meclis’te ciddi bir direniş gösterdiklerini, öyle ki 3 günlük süre içerisinde sadece 12 maddenin geçirilebildiğini ifade ederek, Meclis’i kilitleme noktasında bir direniş noktası sergilediklerini ifade etti.

Tasarının geneline dair ciddi muhalefette bulunduklarını ancak özellikle geri çekilen maddelerle ilgili olarak AKP’liler ile bakanlarla Meclis’te yaptıkları kimi görüşmelerde de tasarıya ilişkin uyarılarını aktardıklarını ve “Türkiye’nin bunun altından kalkamayacağını” söylediklerini aktaran Demirel, bunun sonuç verdiğini kaydetti. Demirel, “Bunun getirilmesi Türkiye’nin yeni bir kaosa sürüklenmesi kaçınılmaz olduğu çok açık olarak görüldü. Gerek halkın mücadelesi gerekse de biz bu talepler doğrultusunda yaptığımız muhalefette bunu gösterdi” dedi.

Tasarıda yaşanan bu gelişmenin “süreçte bir yumuşa mı?” şeklinde ele alınmaması gerektiğini ifade eden Demirel, AKP’nin topyekûn savaş konseptini sürdürdüğünü ve sürecin ilk olarak PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ile normale dönebileceğine işaret etti. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir