HDP: 1921 Anayasası’ndan ilham alınmalı

HDP’nin Anayasa Komisyonu üyeleri, anayasa çalışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Meclis’teki toplantıda, geniş katılımın ve demokratik anayasanın önemi vurgulandı. Komisyon üyeleri 1921 Anayasası’nın yapım sürecinin ilham alınarak yeni anayasa çalışmalarının gerçekleştirilmesi önerisinde bulundu.

HDP’nin Anayasa Komisyonu üyeleri Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis’te Anayasa çalışmaları ve güncel konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

‘ANAYASA GENİŞ KATILIMLA DEMOKRATİK OLUR’

Sancar, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından AKP, CHP ve MHP’nin Anayasa değişikliği çalışması yapmaya başladığını söyledi. Sancar, bir Anayasa’nın güçlü toplumsal meşruiyetinin ancak geniş katılımla demokratik olabileceğini belirtti.

Anayasa konusunda HDP olarak strateji belirlediklerini, anayasa yapımında esas alınması gereken temel ilkelere ilişkin metin hazırladıklarını ve son çalışmaların ardından eş genel başkanların bunu kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade eden Sancar, “Türkiye’nin çatışmalı, aşırı kutuplaşmış ülke olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Bu tür toplumlarda Anayasa yapmak zordur” dedi.

Kalıcı bir anayasanın öncelikle geniş tabana oturması gerektiğine vurgu yapan Sancar, “Bütün tarafları kapsayan bir siyasal mekanizma oluşturmanız gerekiyor. Mutabakat ve uzlaşma her bir tarafın kendi tutumunu yumuşatmasıyla, belli taleplerini gözden geçirmesi, bazılarından vazgeçmesiyle mümkün olabilir. Anayasa’nın dinamik, katılıma açık, şeffaf olması gerekiyor” diye konuştu.

‘ÇÖZÜMÜ VE BARIŞI HEDEFLEYEN ANAYASA’

Demokratik bir Anayasa’nın ancak demokratik ortamda yapılacağını belirten Sancar, “Demokratik ortamda geniş katılımla, sağlıklı müzakerelerle yapılan anayasalar daha özgürlükçü ve barışı teşvik eden bir nitelik taşırlar. Anayasayı sadece belli bir dönemde, konjonktürel sorunları aşmak için bir araç gibi kullanmak tehlikeli yaklaşımdır. Kalıcı bir anayasa ancak barışı hedeflemekle mümkün olabilir. Biz, barış ve çözüm Anayasası’nı öneriyoruz. Demokratik, çoğulcu bir anayasa, çözümü ve barışı hedefleyen bir anayasa bizim parolamız budur” diye belirtti.

1921 Anayasası’nın yapım sürecinin ilham alınarak yeni anayasa çalışmalarının gerçekleştirilmesi önerisinde bulunan Sancar, 1921 Anayasası’nın halk egemenliğine uygun bir süreçte, halk egemenliği ve yerel demokrasi ilkesini buluşturarak yapıldığını hatırlattı.

BEŞTAŞ: ANAYASA RUHUNA UYGUN DEĞİL

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da AKP, CHP ve MHP’nin yaptığı Anayasal değişiklik çalışmalarının resmi olmadığını, kendilerinin süreçten basın aracılığıyla haberdar olduklarını belirterek, “Çalışma HDP olmadan, Meclis’te grubu bulunan parti bulunmadan devam ediyor. Eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu, toplumun farklı katmanlarını kapsayan bir anayasa talebimiz her zaman olduğu gibi bugün de orta yerde duruyor. Biz, kendi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 3 partinin kapalı kapılar ardında, ne görüştüklerini toplumla paylaşmayan tutumları Anayasa yapım sürecine, anayasa ruhuna uygun değildir” dedi.

HDP’nin dışlandığı Anayasa görüşmelerinin de meşruiyeti olmadığını dile getiren Beştaş, 3 partinin yaptığı Anayasa değişikliği çalışmasının toplumda karşılık bulamayacağını ifade etti.

BİLGEN: TOPLUMSAL TALEP DİKKATE ALINMALI

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen ise Hakkari ve Şırnak’ın il statüsünden çıkarılması ile ilgili düzenlemenin ve belediyelere kayyum ataması ile ilgili maddelerin geri çekilmesinin olumlu olduğunu belirterek, “Parlamentonun görevi toplumsal talebi, iradeyi dikkate alarak yasa yapmaktır. Hakkari ve Şırnak’ın il olmaktan çıkarılmasıyla ilgili iradenin kime ait olduğunu biliyoruz. Ama halkın, o şehirlerdeki yaşayanların iradesi olmadığını biliyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Suriye politikasına ilişkin yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine de Bilgen, Suriye’deki kaosun devam etmesinin başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelerin hepsi için ciddi riskler taşıdığını söyledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir