İMC TV’den Metin Pazarcı’ya kınama

İMC TV, muhabirleri Gülfem Karataş ve Gökhan Çetin’in gözaltına alınmasına yazılı açıklama yaparak tepki gösterirken, Akşam Gazetesinin Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı’nın Gülfem Karataş ile ilgili yazdığı yazı dolayısıyla özür dilemesini beklediklerini belirtti.

İMC TV, Özgür Gündem gazetesine yapılan polis baskını sırasında haber takibi yapan İMC TV muhabiri Gülfem Karataş ve kameraman Gökhan Çetin’in gözaltına alınması ve sonrasında maruz kaldıkları cinsel saldırı tehdidi, hakaret, kötü muamelelere ve sonrasında Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı’nın yaptığı cinsiyetçi yorumlarına ilişkin açıklama yaptı.

‘Gözaltında tecavüz tehdidi’ne Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisinden iğrenç yorum

İMC TV, “Muhabirimiz Gülfem Karataş ve kameramanımız Gökhan Çetin 16 Ağustos Salı günü, kapatılan Özgür Gündem gazetesindeki gelişmeleri takip ettikleri sırada gazete çalışanlarıyla birlikte gözaltına alındı. Gözaltına alınmaları sırasında diğer tüm gazeteciler gibi iki arkadaşımız da darp ve hakarete maruz kaldı. Arkadaşımız Gülfem Karataş, gözaltına alınması sırasında polisin darp, küfür ve hakaretleriyle birlikte tecavüz tehdidine maruz kaldığını çıkarıldığı savcılıkta anlatmıştır” diye kaydetti.

Gözaltındaki İMC TV muhabirine ‘tecavüz’ tehdidi

Kameraman Gökhan Çetin’in yerde sürüklenerek gözaltına alındığını, bu sırada ve sonrasında darp edildiğini savcılığa aktardığını ifade eden İMC TV, “İki arkadaşımız da gözaltındayken götürüldükleri hastanelerde darp raporu almıştır. Özgür Gündem gazetesi çalışanları da benzer uygulamalara maruz kaldıklarını açıklamıştır” dedi.

‘ÇALIŞANLARIMIZA SALDIRIYI KINIYORUZ’

Gözaltına alınan Karataş ve Çetin’in, cep telefonlarıyla birlikte kameralarına, 3G cihazlarına el konulduğunu belirten İMC TV, “Hak temelli yayıncılığı ilke edinmiş bir kuruluş olarak, hiçbir insanın gözaltında hakaret, şiddet, işkence, cinsel saldırı ya da cinsel saldırı tehdidi gibi muamelelere maruz kalmaması gerektiğini belirtiyor, çalışanlarımıza yönelik bu uygulamaları kınıyoruz” diye kaydetti.

İMC TV, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi. “Asla kabul edilemez bu uygulamaları yapan polis memurlarının kimler olduğu kolayca tespit edilebilecek bir durumdadır. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırıyor, bu kişiler hakkında gerekli işlemlerin vakit geçirilmeksizin yapılmasını bekliyoruz.”

EMİN PAZARCI ÖZÜR DİLESİN

Akşam Gazetesinin Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı’nın Gülfem Karataş ile ilgili yazdığı yazıya tepki gösteren İMC TV, “yazdığı ve ancak bir tecavüz suçlusunun kaleme alabileceği düzeydeki yazıyı da kınıyor, insani hasletleri varsa kamuoyu önünde özür dilemeye çağırıyoruz” dedi.

İMC TV, “Gazetecilerin uğradığı şiddet ve hakareti gizlemeye çalışan, ifadeleriyle kendince alay eden medya mensuplarına da temel insan haklarının bir gün kendilerine de lazım olacağının bilinciyle hareket etmeleri gerektiğini hatırlatıyoruz” diye kaydetti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir