Kadırhan: Halkın mücadelesiyle daralan AKP geri adım attı

AKP tarafından ortaya atılan ve daha sonra geri çekilen kayyum yasa tasarısının ve Şırnak ile Hakkari’nin il statüsünden düşürülmesi yasa tasarılarının geri çekilmesini değerlendiren GABB ve Şırnak Belediye Eşbaşkanı Serhat Kadırhan, HDP’nin meclisteki muhalefeti ve halkın mücadelesi ile daralan AKP’nin geri adım attığını belirtti.

AKP hükümeti tarafından uzun zamandır tartışılan ve halkın oylarıyla seçilen belediyelerin kayyum yolu ile alınması ve Şırnak ve Hakkari’nin  il statüsünden düşürülmesi yasa tasarısı geri çekildi. Konuya ilişkin konuşan Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) ve Şırnak Belediye Eşbaşkanı Serhat Kadırhan, “AKP Hükümeti kayyum yolu ile demokrasiye karşı bir adım atmak istedi ancak HDP’nin muhalefeti ve halkın mücadelesi ile AKP çaresiz kalarak kararından geri adım attı” dedi.

‘Halkın iradesini kırmak istiyor’

AKP’nin attı adıma güven olamayacağını halkın iradesine daha fazla sahip çıkması gerektiğini ifade eden Kadırhan, “Çünkü belediyeler halkın yönetildiği kurumlardır, hükümet de kayyum ile halka siz kendinizi yönetemezsiniz diyerek halkın iradesini kırmak istiyor. Ancak halk iradesine ve belediyelerine sahip çıktı. Alınan karar olumlu bir adım olarak algılanabilir ancak hükümete güven olmuyor. Yarın aynı kararı farklı bir şekilde meclise getirip Bakanlar Kurulu gündemine alabilir” şeklinde konuştu.

Şırnak ve Hakkari’nin il statüsünden düşürülmesinin de iptal edilmesine değinen Kadırhan, AKP’nin tek amacının güvenlik politikaları olduğunu belirterek, bu politikaların Şırnak’a başka bir faydası olmadığını, AKP’nin Cizîr’de asker ve polis sayısını arttırmak amacıyla böyle bir çaba içerisinde olduğunu ifade etti.

‘Bu kararı olumlu bir adım olarak görmemiz için öncelikle Öcalan ile görüşülmelidir

AKP politikalarına güvenmenin tek yolunun PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yeniden görüşün sağlanması olduğuna dikkat çeken Kadırhan, “Bu kararı olumlu bir adım olarak görmemiz için öncelikle Öcalan ile görüşülmelidir. Halkımız için en önemli olan Öcalan’ın durumudur ve en kısa zamanda ya ailesi ya da avukatları Öcalan ile görüştürülmelidir” dedi.

‘Halkımıza sahip çıkmamız lazım’

Şırnak’a yönelik operasyonlar ve kentin yıkılmasına da değinen Kadırhan, tüm halkı birbirine ve şehrine sahip çıkmaya çağırarak, “Şırnak’ın yüzde 70’i yıkıldı. Bu da gösteriyor ki halkımız evsiz kalmıştır ve dayanışmaya ihtiyaçları vardır. Halkımıza sahip çıkmamız lazım. Demokratik çevreler de bu bölgeler için çabalamalı ve AKP’nin bu yaklaşımlarını kabul etmemelidir” diye ifade etti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir