KESK: OHAL Büroları muhalif emekçileri fişliyor

KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, valiliklerce kurulan OHAL Büroları marifetiyle başta KESK üyeleri olmak üzere cemaatle bağı olmayan tüm muhalif emekçilerin fişlendiği ve açığa alındığını söyledi. 452 KESK üyesinin açığa alındığını, 6’sının ihraç edildiği ve 10 KESK üyesinin de tutuklandığı bilgisini paylayan Köse, hükümeti Anayasaya uygun davranmaya çağırdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanları Şaziye Köse ve Lami Özgen, askeri darbe sonrası kamuda cemaatle ilişkisi olmayan muhalif kesimleri hedef alan açığa alma ve baskılara yönelik KESK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri de toplantıda yer aldı.

Fişleme belgeleri

Açıklama yapılmadan önce Bitlis ve Manisa’da valilik ve kaymakamlık tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen ve emekçileri fişleme amacı taşıyan belgeler gazetecilere dağıtıldı.

Bitlis Valiliği OHAL Bürosu tarafından KESK Şubeler Platformu’na gönderilen belgede şu ifadeler yer alıyor: “Bütün kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleri kendi bünyesinde oluşturacakları bir komisyon marifetiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasal düzenin bozmaya, değiştirmeye, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik bütün terör örgütlerine mensup ve sempatizanı olan ve ayrıca aynı hususlarda bireysel olarak faaliyet gösteren; eylemlerde bulunan, basın yayın organları, sosyal medya ve benzeri yollarla bu konuda yazı ve paylaşımda bulunan, açık veya gizli propaganda, kışkırtma, telkin türü ve buna benzer davranış ve eylemlerde bulunan ve bunlara destek veren personelin, her türlü yasal yollar kullanılmak suretiyle ve titizlikle derhal tespit edilerek Bitlis Valiliği OHAL Bürosu’na bildirmeleri ve oluşturulacak komisyonda görevlendirilecek personelin hassasiyetle seçilmesi hususlarında; gereğini rica ederim.”

Öte yandan gönderilen belgede, “Detaylı Personel Bilgi Formu” adı altında kamu emekçilerinin tüm özel bilgileri talep ediliyor.

KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, söz konusu fişleme belgelerinin sadece Bitlis ve Manisa ile sınırlı olmadığı birçok ilde bu tarz belgelerin kamu kurumlarına gönderildiğini söyledi. Köse, şöyle devam etti: “AKP, OHAL yasalarına ve KHK’lere dayanarak kamu emekçilerinin açığa alınmaları ya da tümüyle memuriyetlerine son verilmelerinde iş çığırından çıkmıştır. Daha önce Başbakanlık bünyesinde ve Bakanlıklardan üst düzey temsilcilerinden oluştuğu söylenen komisyon eliyle yapılan açığa almalar bugünlerde illerde OHAL Büroları’nda oluşturulan komisyonlar aracılığıyla yapılmaktadır.”

‘KESK’lilere soruşturma açanlar şimdi tutuklu’

Köse, 2009-2013 yılları arasında KESK’lilere “örgüt üyeliği” suçlamasıyla AKP ve Cemaat ortaklığında soruşturma açıldığını hatırlattı ve “Soruşturma ve dava açan polis, savcı ve hakimler şimdi terör örgütü üyeliğinden tutuklanmıştır. Ancak bu davalar hala düşürülmediği gibi muhalif kurumlara yönelik kriminalize etme yaklaşımlarından vazgeçilmemiştir” dedi.

İşleri iade edilsin

KESK’lilerin Gülen cemaatiyle her daim mücadele ettiğini vurgulayan Köse, “Cemaate yıllarca kol kanat gerenler, onunla ortaklık yapanlar en ufak bir hesap vermezken cemaatin her türlü saldırısına maruz kalan üyelerimizin açığa alınması asla kabul edilemez” diye konuştu.

452 açığa alma, 6 ihraç ve 10 tutuklama

Köse, 15 Temmuz sonrası KESK üyesi 452 emekçinin işten el çektirildiğini, 6 kişinin ihraç edildiği ve 10 emekçinin ise tutuklandığı bilgisini paylaştı. Köse, açığa alınan üyelerine derhal iş iadelerinin yapılması ve tutukluların serbest bırakılarak işe geri dönmesinin koşullarının oluşturulması çağrısı yaptı.

‘Hukuksuzluğun karşısında olacağız’

Köse, son olarak şunları söyledi: “Gerekçesi ne olursa olsun eğer ortada bir hukuksuzluk söz konusu ise bu hukuksuzluğun karşısında olacağız. Çünkü bu durum herkes için bir tehdit oluşturmaktadır. Kimse kendisine sıra gelmesini beklememeli, toplumsal sözleşme niteliğindeki demokratik hukuk ilkelerinin esas alınması konusunda mücadele edilmelidir. Hükümeti, sendikal hak ve özgürlüklerin karşı karşıya bulunduğu tehdit ve kaygıları ortadan kaldırmak için anayasaya ve yasalara uygun adımlar atmaya, kamuyu tasfiye planlarından vazgeçmeye çağırıyoruz.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir