MSD: Suriye’de Türkiye ve İran’ın içinde olduğu kirli bir oyun oynanıyor

Hesekê’ye gerçekleşen saldırının, Türkiye ve İran’ın içinde olduğu kirli bir oyun olduğunu belirten MSD, Hesekê halkına çağrıda bulunarak, Baas rejiminin şovenist zihniyetine karşı birlik olunması gerektiğini duyurdu.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Esad rejimi tarafından Hesekê’ye dönük başlatılan saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. MSD saldırıların nedenlerine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: “Bu saldırının özellikle Minbic’in özgürleştirilmesinden sonra gerçekleşmesi, kirli bir siyasi oyunun göstergesidir. Bu kirli oyun, Türkiye ve İran gibi çıkarları çoğu zaman uyuşmamış; ama mesele Kürt düşmanlığı ve Demokratik Suriye projesi karşıtlığı olunca bir araya gelen iki devletin oyunudur.

Saldırıların Suriye ve Türkiye arasında yaşanan görüşmelerden sonra Şêxmeqsûd mahallesindeki SUK’a bağlı çete gruplarının saldırıları ile eşzamanlı gerçekleştiğine dikkat çeken MSD, saldırılar ile Hesekê’de Arap, Kürt, Süryani, Asuri halklarının hedef alındığını belirtti.

Saldırıların Esad rejimi, çeteler, Türkiye ve KDP’nin ortaklaştığı Kürt fobisi ve Demokratik Suriye Projesi üzerinden yapıldığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu durum göstermektedir ki, rejim ve çeteler ortak bir şekilde Demokratik Suriye projesine karşı örgütlenmektedir. Rai kasabasında SUK ve DAIŞ çeteleri arasında Türkiye’nin de desteği ile devir teslim yapıldı. Rejim, Suriye ve Türkiye arasında yapılan Adana Sözleşmesi’nde Erdoğan Esad’ı diktatör olarak adlandırmıştı. Şimdilerde ise Suriye ile ilişkilerini güçlendirmeye başladı.”

Son olarak Hesekê sakinlerinin, saldırılara karşı duyarlı olması ve Özsavunma sistemlerini geliştirmesi istendi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir