Torba yasa kabul edildi; belediyelere kayyım atanmıyor, Hakkari ve Şırnak il kalıyor

Torba tasarının 80 maddesi Genel Kurul’da kabul edildi. Tepki çeken maddelerden bazıları çıkarıldı.

Proje bazlı teşvik uygulaması, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemeleri de içeren torba tasarının 80 maddesi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre, tepki çeken maddelerden bazıları tasarıdan çıkarıldı. Hakkari ve Şırnak’ın ilçe olmasına ilişkin madde ve ‘terör suçu’ nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediyelere kayyım atanmasına yönelik madde torba tasarıdan çıkarıldı. Ayrıca Yüksekova ve Cizre il olamayacak.

Hakkari ve Şırnak’ın il statüsünden çıkarılması ile terör suçu nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanı, başkanvekili ve meclis üyelerinin yerine İçişleri Bakanı ve vali tarafından görevlendirme yapılmasına ilişkin düzenlemeler, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Torba Kanun tasarı metninden çıkarıldı.

Bu düzenlemeler, dört partinin ortak önergesi ile metinden çıkarıldı.

Ayrıca, görüşmelerde özel bütçeli idarelere ait ticari amaçlı  kuruluşlardaki hisseler ile varlıklardan bu idarece Özelleştirme İdaresi  Başkanlığına bildirilenlerin, bu kanun hükümleri çerçevesinde  özelleştirilebileceğine ilişkin düzenlemeyi tasarıdan çıkaran önerge de kabul  edildi. (Kaynak: Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir