Turizmde düzelme başka bahara…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus Devlet Başkanı Vilademir Putin arasında imzalanan anlaşmalar turizm sektöründe olumlu karşılandı. Yapılan anlaşmaların turizm sektörüne etkilerini değerlendiren AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleymanoğlu, sezonunun son günlerine denk gelen “normalleşme” sürecinin turizme yansımasının kısa sürede beklenmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus Devlet Başkanı Vilademir Putin arasında geçtiğimiz günlerde yapılan görüşme turizm sektöründe olumlu karşılandı. Yapılan anlaşmalar ile birlikte turizm sektöründe beklenen kadar olmasa da bir hareketlenme bekleyen turizmciler, 2016 sezonunun yaşanan kriz ile kapatıldığını belirtiyor. Rusya ile Türkiye ilişkilerinde beklenen “normalleşme” sürecine dair atılan adımların en fazla etkilemesi beklenen sektörlerin başında gelen turizm sektörünün geleceğini Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleymanoğlu değerlendirdi.

‘2016 sezonu bitti!’

Turizm sektöründe Erdoğan-Putin görüşmesinin olumlu karşılandığını belirten Hacısüleymanoğlu, Rusya pazarının Türkiye için pek çok alanda kaynak pazar olarak hayati önem taşıdığına işaret etti. Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından turizm sektöründe beklentileri olduğunu da belirten Hacısüleymanoğlu, 2016 yılında yaşanan krizin beklenenin üstünde yaşandığını söyledi. Hacısüleymanoğlu, yapılan görüşmeye rağmen 2016 sezonu için artık beklentilerinin olmadığını söyleyerek, önümüzdeki yıllarda benzer bir krize karşı hazırlıklarını yapacaklarını aktardı.

‘Öngörüde bulunmak mümkün değil’

Kısa vadede turizm sektöründe bir iyileşme beklemediklerinin altını çizen Hacısüleymanoğlu, Erdoğan-Putin görüşmesi üzerinden turizm sektöründe canlılık yaşanacağı yönünde bir öngörüde bulunmanın sektöre dar bir çerçeveden bakmakla eşdeğer olduğunu ve yanlış olacağını belirtti. Turizm pazarında son yıllarda zaten bir daralma söz konusu olduğunu da ekleyen Hacısüleymanoğlu, Türkiye’de yaşanan son süreçte turizm sektörüne ilişkin öngörü yapmanın mümkün olmadığını kaydetti.

‘Adımlar beklentileri karşılamıyor’

Turizm sektöründe kısa vadede bir toparlanma beklenmediğini de ifade eden Hacısüleymanoğlu, “Gelişmelere bağlı bir süreç yönetme söz konusu, şu an da müşteri taleplerinde en önemli etken güvenlik ancak bu sadece Türkiye’nin sorunu değil, tüm dünyayı saran bir güvenlik sorunu var. Bu sorun en güvenli bilinen ülkelerde de yaşanıyor. Talepleri etkileyen algının giderilmesi için uluslararası ilişkilerde de bir düzelme gerekli. Bu yönde atılan adımlar umut verici olsa da beklentileri karşılamaya yetmiyor” şeklinde konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir