Urfa’da DBP ve HDP’ye gözaltı operasyonu; 29 kişi gözaltında

Urfa ve ilçelerinde polisin yaptığı siyasi soykırım baskınlarında DBP ve HDP yöneticileri ile DBP meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu en az 29 kişi gözaltına alındı.

Urfa merkez ve ilçelerinde sabah saatlerinde polisin yaptığı ev baskınlarında aralarında DBP ve HDP yöneticileri ile DBP meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu en az 29 kişi gözaltına alındı.

Urfa merkezde, Mahmut Polat, Abdulkadir İnanç, Zozan Kılıç, Hüseyin Tangan, İbrahim Kurt, Ahmet İstek, Celal Babacan gözaltına alınırken, Hilvan ilçesinde DBP eski Eşbaşkanları Mehmet Ali Sütpark ve Emel Tüysüz, Suruç ilçesinde Fevzi Salim, DBP Suruç İlçe yöneticisi Hamit Bali, Suruç Belediyesi çalışanı Serkan Bali, İsmail Şahin ve İbrahim Yıldızer gözaltına alındı.

Öte yandan Siverek ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP ilçe yöneticisi Sait Korkmaz, DBP Belediye meclis üyeleri Ali Solak, Akıl Gülbeden ile Salih Korkmaz, Ramazan Kızoğlu, Sefer Kengiş ve Muzaffer Akçalı gözaltına alındı. Viranşehir ilçesinde ise, İbrahim Öztürk, Nezir Özgezer, Şeyhmus İnan, Selim Vural ve Münir Özgezer gözaltına alındı. Birecik‘te ise DBP ilçe Eşbaşkanı Yusuf Yeşiltepe’nin evini basan polisler Yeşiltepe’yi evde bulamadı.

Ceylanpınar’da ise, eski belediye meclis üyesi Cüneyt Turgay ve Kays Işık ile Bari Mamu gözaltına alındı.

Sayının artabileceği ifade edilirken, gözaltı gerekçelerinin “Örgüt üyeliği”, “Örgüt propagandası” ve “Örgüt adına suç işlemek” olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar il ve ilçe emniyet müdürlüklerine götürüldü. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir