Yazar Aslı Erdoğan tutuklandı

Özgür Gündem baskını sonrası evine yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınan gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Özgür Gündem baskını sonrası evine yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınan gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan’ın savcılık ifadesi bitti. Savcılıktaki ifadesinde üzerine atılı hiçbir suçlamayı kabul etmediğini söyleyen Erdoğan, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ndeki ifadesinde “Örgüt propagandası yapmak”, “Örgüt üyesi olmak” ve “Halkı kışkırtmak” suçlamaları isnat edilen Erdoğan, ifadesini vermek üzere çıkarıldığı savcılıkta suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Erdoğan ifadesinde, suçlamaların delili olarak gösterilen köşe yazılarının genellikle edebi ve sosyolojik olduğunu belirtti. Gazetenin künyesinde yayın danışma kurulu üyesi olarak gösterildiğini söyleyen Erdoğan bunun tamamıyla sembolik bir kurul olduğunu ifade etti. Erdoğan, “Gazeteye yayın politikası ile ilgili herhangi bir öneri, görüş, talimat verme yetkisine haiz değilim.” dedi. Danışma kurulu üyelerinden Necmi Alpay, Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali’yi tanıdığını belirten Erdoğan, Ayhan Bilgen ve Bilge Contepe ile hiç tanışmadığını söyledi.

‘7 ROMANIM 15 DİLE ÇEVRİLDİ’

Erdoğan’ın ifadesi şu şekilde: “1998 yılında Radikal isimli gazetede yazılar yazmaya başladım. 2001 yılında ayrıldım. Bir dönem Birgün gazetesinde yazılar yazdım. 2010’da tekrar Radikal gazetesinde yazmaya başladım. 5 ay sonra işime son verildi. 2011 yılının Mart ya da Nisan ayında Özgür Gündem’de yazmaya başladım. Edebiyatçı olduğumdan 7 adet romanım bulunmaktadır. 15 dile çevrilmiştir. Fil ve Kara Karga edebiyat dergilerine de yazılar yazıyorum. Benim hiçbir terör örgütüyle hiçbir şekilde ilişkim yoktur. Yayın danışma kurulunun kimler yazı yazacak, yayın politikası nasıl olacak şeklinde bir müdahalesi kesinlikle yoktur. Tamamıyla formalite icabı künyede gösterilmekteyim. Üzerime atılı hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum.”

Nöbetçi mahkemeye sevkedilen Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan tutuklandı.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir