Alevilerin Zerban festivali asker polis ablukasına alındı

Adıyaman Valiliği’nin OHAL kapsamlı yasak kararı gerekçesi ile yasakladığı “Zerban İnanç ve Kültür Festivali” öncesi Zerban Ziyareti asker ve polis ablukasına alındı.

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine bağlı Pınarbaşı beldesinde bugün başlayacak olan geleneksel Zerban İnanç ve Kültür Festivali‘ne valiliğin OHAL kapsamında verdiği yasak kararı gerekçesi ile Zerban Ziyareti asker ve polis ablukasına alındı.

“Hakikat Arayışı Zerban’la Buluşuyor” sloganıyla gerçekleştirilecek festival öncesi Zerban’ın ablukaya alınmasına tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yapıcı, polisin etkinliğe izin vermeyeceklerini kendilerine ilettiğini, aksi takdirde müdahale edileceklerini aktardıklarını belirtti.

Zerban festivalinin her yıl geleneksel olarak kutlandığına dikkat çeken Yapıcı, ablukaya alma anlayışının Alevilik inancı ve kültürüne tahammülsüzlük olduğunu kaydetti.

Asker ve polis barikatı aşılabilirse etkinlik saat 16.00’da Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) pirlerinin semah gösterimi ile başlayacak ve 2 gün sürecek. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir