Aslı Erdoğan ve gazeteciler için ‘Özgürlük Nöbeti’ başlatılıyor

Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan’ın tutuklanması, kapısı mühürlenen gazetenin önünde gerçekleştirilen eylemle protesto edildi. Eylemde konuşan gazete editörlerinden Önder Öndeş, “Biz Özgür Gündemiz. Rahatça susturabileceklerini zannettiler ama yine kaybettiler” dedi. Önder, ayrıca tutuklanan ve gözaltında bulunan arkadaşları için Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde Pazartesi gününden itibaren her gün 16.00-18.00 saatleri arasında nöbet tutacaklarını belirterek, çağrıda bulundu.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin kapatma kararı ardından evine yapılan polis baskını ile gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve edebiyatçı-yazar Aslı Erdoğan’ın tutuklanması, gazetenin mühürlenen kapısı önünde protesto edildi. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) öncülüğünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, TGS, ÖHD, HDP, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Barış Bloku bileşenleri, HDK bileşenleri, çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve gazetenin çalışan ve okurları katıldı. Bugünkü “Apê Musa’nın kalemi yere düşmedi, düşmeyecek” manşetli Özgür Gündem gazetesinin sayısını açan kitle, sık sık, “Özgür basın susturulamaz”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Aslı Erdoğan yalnız değildir” sloganları attı.

‘Biz Özgür Gündemiz’

Açıklamada ilk olarak konuşan Özgür Gündem gazetesi editörlerinden Ender Öndeş, gazetelerine yönelik baskını, “Salakça bir rezaleti hep birlikte izledik” sözleri ile yorumladı. Öndeş, özgür basın geleneğinin şikayetçi bir gelenekten gelmediğini kaydederek, “Biz Özgür Gündemiz. Rahatça susturabileceklerini zannettiler ama yine kaybettiler” ifadesinde bulundu. Öndeş, gazete binasına yapılan baskını hatırlatarak, “Yukarıda ne olduğunu tahmin edebiliyoruz. ‘Silopi’yi fethettiklerinde’ nasıl bir manzara ile karşılaştıysak aynı manzara ile karşılaşacağımızı biliyoruz” diye konuştu.

‘Aslı’nın tutuklanması rezilliğin en alt tabanıdır’

Öndeş, gözaltında bulundukları süre içerisinde “Özgür Gündem’in bürosunun mühürlenmesine rağmen sonraki güne çıkacağını biliyorduk. Bunun için çok rahattık gözaltında. Arkadaşlarımızın o gazeteyi hiç ara vermeden çıkaracağından emindik” dedi. Gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasına tepki gösteren Öndeş, “Aslı Erdoğan’ın tutuklanması çok trajikomik. Aslı Erdoğan’ın tutuklanması rezilliğin en alt tabanıdır. Haddimizi bildirmek istiyorlar ama biz haddimizi bilmeyeceğiz” diye vurguladı.

Ahmet Hakan’a yanıt

Ahmet Hakan’ın Özgür Gündem’i hedef alan yazılarına da değinen Öndeş, “Biz külfetini çekeriz, siz minnetini yersiniz” diyerek, “Özgür Gündem susmayacak” sözünün sadece bir slogan değil, bir gerçek olduğunu hatırlattı.

‘Yıldıramayacaklar’

Öndeş’in ardından konuşan TYS üyesi Şair Muazzez Uslu da, yazar Erdoğan’ın tutuklanmasını, “Onun bilgisinden korkuyorlardı” sözleri ile tepki gösterdi. “Kürtlerin sesini kesmek devrimci, demokrat ve aydınların sesini kesmek istediler” diyen Uslu, “Kınıyorum, bizi yıldıramayacaklar. Yıldırsaydılar zaten burada olmayacaktık” dedi.

‘Yeni inşanın adı faşizmdir’

TYS Başkanı yazar Mustafa Köz de, Türkiye’nin bir karanlık süreçten geçtiğini dile getirerek, “Bu karanlık tanrının karanlığı değil, iktidar ve hukukun karanlığıdır” dedi. Yapılan kapatma ve baskınlarla yeni Türkiye sisteminin inşa edilmek istendiğini belirten Köz, “Bu yeni inşanın adı demek ki faşizmdir” diye belirtti.

‘Birlikte bu karanlığı kıracağız’

“Biz yazarın yazmasından daha doğal ne olabilir?” diye soran Köz, şöyle devam etti: “Yıllardır yazıyoruz. Doğrudur değişen bir şey yok. Yazdığımız için o zaman bizde bu suçu işledik. Vicdanı ile yazan birinin içeride olması yeryüzünün ayıbıdır. Birlikte bu karanlığı kıracağız,”

‘Gazetemizin yanındayız’

Yazar Sezai Sarıoğlu da, 25 yıldır Özgür Gündem gazetesinde yazarlık yaptığını hatırlatarak, “Toplum korkarak öten kuşlara dönüştürülmek isteniyor” diye vurguladı.

Barış Anneleri Meclisi üyesi Zeynep Çalıhan da, ” Özgür basın susmayacak, susturamayacaksınız. Bizler hep gazetemizin yanındayız” diyerek gazete ile dayanışma içinde olduğunu dile getirdi.

Barış Bloku Eşsözcüsü Bahadır Altay ise, “Bu mühür basın özgürlüğüne vuruldu. Özgür Gündemi susturamayacaklar” dedi.

Açıklamanın ardından çağrıda bulunan gazetenin editörü Ender Öndeş, tutuklanan ve gözaltında bulunan arkadaşları için Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde Pazartesi gününden itibaren her gün 16.00-18.00 saatleri arasında nöbet tutacaklarını belirterek, çağrıda bulundu.

Açıklama, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ile son buldu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir