Aslı Erdoğan’ın tutuklanması protesto edildi

Aslı Erdoğan’ın arkadaşları, Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasını İstanbul Adliyesi önünde düzenledikleri basın açıklaması ile protesto etti.

Özgür Gündem gazetesi yayın kurulunda görev aldığı için tutuklanan yazar Aslı Erdoğan’ın arkadaşları, Erdoğan’ın tutuklanmasını Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde protesto etti.

Eyleme, Özgür Gündem çalışanları ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, gazetenin okurları katıldı.

Eylemde konuşan Tanrıkulu, Aslı Erdoğan’ın yazı yazmaktan başka bir şey yapmadığını belirterek, Erdoğan’ın tutuklanmasının Türkiye’nin ayıbı olduğunu söyledi.

Tanrıkulu’nun ardından konuşan Aslı Erdoğan’ın annesi Mine Aydoğdu da “Kızım suçsuz kızımı serbest bırakın” diye seslendi. Özgür Gündem gazetesi adına konuşan gazetenin editörlerinden Bayram Balcı ise “Özgür Gündem çalışanları zindanları iyi bilir. Arkadaşlarımızı o zindanlarından çıkarmasını da biliriz. Aslı Erdoğan serbest bırakılsın” dedi.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eş Başkanı Hakkı Bolkan, tutuklamalara karşı ancak ortaklaşma ile karşı çıkılabileceğini belirterek, Erdoğan’ın serbest bırakılmasını istedi.

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz, Erdoğan’ın okumak ve yazmaktan başka bir şey yapmadığını düşünce ve ifade özgürlüğünü savunduğu için Özgür Gündem’in yanında olduğunu söyledi. Köz, Erdoğan’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Gazeteci, aydın, yazar, çizer ve akademisyenler yarın saat 13.00’da Özgür Gündem gazetesi önünde biraraya gelerek Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasını protesto edecek. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir