Diyarbakır’da kayıp yakınlarının eylemine OHAL engeli

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganı ile her hafta Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde düzenlediği oturma eyleminin 393.sü OHAL nedeniyle kayıp yakınları bu hafta aynı yerde toplanamayacak.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganı ile her hafta Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde düzenlediği oturma eyleminin 393.sü OHAL nedeniyle yapılamadı.

Diyarbakır Valiliği, 15 Ağustos 2016 tarihinden itibaren açık alanlarda stant açma, çadır kurma, basın açıklamaları yapma, oturma eylemi, miting, her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri ikinci bir emre kadar yasakladığını duyurmuştu.

Valiliğin bu açıklaması sonrası kentte açık alanda yapılan hiçbir basın açıklaması, eylem yada etkinliğe izin vermeyen Valilik, kayıp yakınlarının 393. oturma eylemine de izin vermedi.

Bu yasak nedeniyle Koşuyolu Parkı’nda bir araya gelemeyecek olan kayıp yakınları, bu hafta adalet taleplerini İHD Diyarbakır Şubesi’nde yapacakları basın toplantısı ile dile getirecek. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir