Erdoğan’a 4 yazısından ağırlaştırılmış müebbet istendi

Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan’ın “Örgüt propagandası”, “Örgüt üyeliği”, “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbetle yargılanmasına delil olarak, “Bu senin baban”, “Ayların en zalimi”, “Bir delilin tarih okumaları” ve “Faşizmin güncesi” yazıları gösterildi.

Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan, çıkarıldığı nöbetçi mahkemede, “Örgüt propagandası”, “Örgüt üyeliği”, “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Erdoğan’ın mahkeme sorgusunda, evinde bulunan çok sayıda kitap suç unsuru olarak, kendisine soruldu. Farklı tarihlerde yazdığı “Bu senin baban”, “Ayların en zalimi”, “Bir delilin tarih okumaları” ve “Faşizmin güncesi” isimli yazıları suç unsuru olarak gösterildi. “Bir delilin tarih okumaları” ve “Faşizmin güncesi” başlıklı yazılar için mahkeme ve savcılık “Kürtleri devlete karşı kışkırtmak” şeklinde değerlendirildi.

‘Sizin gazetedeki göreviniz tam olarak ne?’

TEM şubesinde Erdoğan’a sorduğu sorular polisin elinde herhangi bir delilin olmadığını gösteriyor: “Haberlerin hazırlanış ve servis edilene kadar PKK/KCK terör örgütü adına kim ve kimlerden talimat almaktadır?”, “PKK/KCK terör örgütünün gazete üzerindeki etkisi nedir?”, “Gazetenin mali destekçileri kimlerdir?”, “Kaynakları nelerdir?, “Sizin gazetedeki göreviniz tam olarak nedir?” şeklinde sorulara maruz kaldı.

TEM sorgusunda Erdoğan’a bu sorular yanında gazetede bulunduğu iddia edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çok sayıda kitabı, Özgür Halk Dergisi’nin farklı sayıları, Demokratik Modernite Dergisi’nin farklı sayıları ile çok sayıda farklı kitap suç unsuru görülerek, “Bu kitap ve dergiler kim veya kimler tarafından gazeteye getirildi?” ve “Bunlar kimler tarafından getirildi” şeklinde sorular yöneltildi. Erdoğan’ın üzerinde bulunan biber gazı da “ne amaçla üzerinde bulunduruyorsun” sorusu ile soruldu.

‘Terörle mücadeleyi sekteye uğratıyor’

Erdoğan’ın ifade tutanaklarında “Bu senin baban” isimli yazı, “Diyarbakır Sur, Hakkari, Cizre’de Türkiye Cumhuriyeti Devleti güvenlik güçlerinin terör örgütü mensupları ile vermiş olduğu mücadeleyi örgüt mensuplarının ve örgüte müzahir kişilerin beyanı ışığında sunmakla, olaylara tek taraflı ve yanlı bir yaklaşım sergilediği, bu yazı içeriği ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terör ile mücadelesine sekte vurmak, devam eden terör operasyonları bitirilmesi için kamuoyu oluşturulmak istendiği, internet üzerinden PKK/KCK terör örgütünün propagandası yapıldığı” şeklinde değerlendirildi.

‘Kürt vatandaşlarımızı kin ve nefrete teşvik etti’

“Faşizmin güncesi” isimli köşe yazı ise “Güvenlik güçlerinin Cizre’de PKK/KCK terör örgütü mensuplarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlar esnasında bir binanın bodrum katında kıstırılan örgüt mensuplarının teslim olmamakla direnmeleri üzerine icra edilen operasyon kapsamında ölü olarak ele geçirilen örgüt mensuplarını sivil vatandaş olduğu, bu insanların diri diri yakıldığı algısı yaratılarak Kürt kökenli vatandaşlarımızı devlete karşı kin ve nefrete teşvik etmek” şeklinde yorumlandı.

‘Olayları tek yanlı ve taraflı görüyor’

“Ayların en zalimi” isimli yazı içinde “…Olaylara tek taraflı ve yanlı bir yaklaşım sergilediği, bu yazı içeriği ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terör ile mücadelesine sekte vurmak, devam eden terör operasyonlarının bitirilmesi için kamuoyu oluşturulmak istendiği, terör örgütü ve terör örgütü mensuplarını masum vatandaş olarak deklare edildiği” sözleri ile yorumlandı.

Bu üç yazı ve içeriği ile hukuksuz bir şekilde Erdoğan’ın önümüzdeki süreçte ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanmasının önü açıldı.

Mahkeme kararında Erdoğan için “şüphelinin serbest kalması durumunda kaçacağı” iddia edildi. Erdoğan’ın yazıları ise “Kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delil” olarak değerlendirilen mahkemede, soruşturmaya konu olaylarla ilgili “müşteki ve mağdurların” tam tespit edilemediğine yer verildi. (Yasin KOBULAN – DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir