Gazeteci Eren ve Ergül günlerdir gözaltında

OHAL kararı sonrası Siirt’te gözaltına alınan DİHA muhabiri Engin Eren 8 göndür gözaltında tutulurken, Diyarbakır’da gözaltına alınan Demokratik Modernite editörü Haydar Ergül de 12 gündür emniyette ifadesi dahi alınmadan bekletiliyor.

Siirt’te 13 Ağustos Cumartesi günü gittiği haber takibinde gözaltına alınan muhabir Engin Eren, Siirt Emniyet Müdürlüğü’nde “yer olmadığı” gerekçesiyle 8 gündür Aydınlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde rehin tutuluyor. Eren’in gözaltına alındığı dosyada “gizlilik kararı” olduğu gerekçesiyle avukatlarıyla görüştürülmüyor.

Daha önce de gözaltına alınmıştı

Batman’ın Sason ilçesinin Kelhasan köyüne bağlı Sinemêrgê mezrası kırsalında 19 Eylül 2015’te başlatılan askeri operasyon sırasında çıkan çatışmanın ardından bölgeye giden canlı kalkan grubunu takip eden DİHA muhabiri Eren, gözaltına alındı ve savcılıkta alınan ifadesinin ardından, fotoğraf makinesine ve kamerasına el konulduktan sonra serbest bırakılmıştı. Eren, 4 Nisan 2016 tarihinde de yine Siirt’te gözaltına alınmıştı. O dönem Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Eren’in kamera, fotoğraf makinesi ve hafıza kartlarına el konulup serbest bırakıldı.

Ergül 12 gündür gözaltında

Öte yandan 9 Ağustos’ta Diyarbakır’da gözaltına alınan Demokratik Modernite dergisi editörü Haydar Ergül gözaltına alınmıştı. Ergül’ün gözaltı gerekçesi öğrenilmezken, 12 gündür Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor. İki gün önce Ergül ile görüşen avukatı Resul Tamur, müvekkili Ergül’ün neyle suçlandığı bilmediğini belirterek, Ergül’ün en az 14 gün gözaltında tutulması beklendiğini söyledi.

Ömrünü barışa adadı

Ömrünü barış ve demokrasiye adayan Ergül, yıllarca Avrupa ve Türkiye cezaevinde kaldı. Ergül, aynı zamanda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla 29 Ekim 1999 tarihinde Avrupa’dan Türkiye’ye gelen 8 kişilik Barış Grubu’nda bulunan bir isimdi. 1999 yılında tutuklanan Ergül, tutuklu bulunduğu Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nden 13 yıl sonra tahliye olmuştu. 8 Kasım 2012’de tahliye edilen Ergül, “13 yıl cezaevinde kaldım ancak 33 yıl sonra ilk kez bu topraklarda sokağa çıkacağım. Bu 13 yıllık bir hikaye değil” demişti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir