Antep’te düğüne bombalı saldırı! 50 ölü 20’si ağır 64 yaralı – YENİLENDİ

Antep’in Şahinbey ilçesinde bir sokak düğününe yapılan canlı bomba saldırısında 50 kişi hayatını kaybetti 74 kişide yaralandı.

antep-canli bomba-1

Şahinbey İlçesi’ne bağlı Cengiztopel-Akdere Mahallesinde, Siirt Pervalililere ait bir sokak düğününde saat 22.40 sıralarında patlama meydana geldi.

Valilik açıklamasına göre saldırıda 30 kişi hayatını kaybederken 94 kişi de yaralandı.

Bombalı saldırı sonrası HDP İl Örgütü’nde kurulan Kriz Masası’nın saldırı ile ilgili verdiği bilgilere göre, parça tesirli paylayıcı kullanan canlı bombanın, düğünün yapıldığı mahalleye araçla getirildiği bilgisi paylaştı. Saldırının şiddetinin arttırılması maksadıyla patlayıcının içine bilye ve metal parçaları yerleştirildiği, ölen ve yaralananların büyük çoğunluğuna bu parçaların isabet ettiği öğrenildi.

Saldırının IŞİD intihar saldırısı olduğu yönünde.

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gaziantep’teki bombalı saldırının failinin, gelen ilk bilgiler yönünde IŞİD’in yaptığını söyledi.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, düğünde meydana gelen patlamayla ilgili yaptığı  açıklamada

“20 Ağustos 2016 Cumartesi günü akşam saatlerinde Şahinbey ilçemiz Beybahçe Mahallesinde yapılan bir düğüne, menfur bir bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırıda şu an itibariyle 30 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 94 vatandaşımızın da yaralandığı anlaşılmıştır. Ülkemizin ve aziz milletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu hain saldırı ve saldırıyı düzenleyenleri nefretle lanetliyoruz. Yıkıcı ve bölücü mihraklar, bu ve benzeri saldırılarla Türkiye Cumhuriyeti ve aziz milletimiz üzerindeki kirli emellerine asla ulaşamayacaklardır. Bu hain saldırıyı gerçekleştirenler yüce Türk Adaleti önünde hesap vereceklerdir. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Aziz Milletimizin ve gazi şehrimizin başı sağ olsun.” dedi.

HDP ve DBP Antep il örgütleri, saldırı ile ilgili kriz masası oluşturdu.

HDP PM üyesi Mehmet Karayılan,HDP ve DBP il örgütleri katliam sonrası kriz masası oluşturdu.

Bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen dakika artıyor. HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul’un en son ilettiği bilgiye göre, dün gece meydana gelen vahşi saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısının 50’ye ulaştığını bildirdi. Alınan bilgilere göre, kentteki çeşitli hastanelerden Antep Adli Tıp Kurumu’na 50 cenaze getirildi. Cenazelerden 41’inin otopsi işlemleri tamamlandı. 9 cenazenin kimlik tespit işlemleri devam ediyor.

50 ölü 20’si ağır 64 yaralı

Canlı bombanın kendini düğün meydanında patlattığını söyleyen Toğrul, failin kimliğine ilişkin net bilginin olmadığını belirtti. Kadın mı erkek mi olduğu ya da kaç yaşında olduğunun bilinmediğini dile getiren Toğrul, “Patlamada valinin verdiği bilgilere göre 30 kişinin yaşamını yitirdiği bize aktarıldı. 94 yaralının 10 tanesinin ayakta tedavi edilerek taburcu edildiğini belirtti. Kalan 84 yaralıdan 40’ının durumunun ağır olduğunu söylediler. Ölü sayısının artma ihtimali var. Olaydan sonra yapacağımız programı onlarla paylaştık” diye konuştu.

Vatandaşlar kan ihtiyacından hastanelere akın etti, ırkçılar kan vermeye gidenlere saldırdı

Saldırıyı televizyondun duyan vatandaşlar, kan ihtiyacı duyuruları sonrası hastanelere akın etti, kan vermek istedi. Yakınları hakkında bilgi almak isteyen yaralı yakınları ve kan vermek isteyenleri polis hastanelerden uzaklaştırma ile engellemeye çalışırken, ırkçı gruplarda linç için sokağa çıkarak provokasyon girişiminde bulundu.

Ağır yaralıların olması nedeniyle her gruptan Acil Kan İhtiyacı duyuruları yapılıyor: 25 Aralık Devlet Hastanesi, Düztepe Yaşam Hastahanesi, Dr Ersin Aslan Hastahanesi, Şehitkamil Devlet Hastanesi ve Gaziantep Tıp Fakültesine..

RTÜK’ten saldırıya yayın yasağı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Antep’in merkez Şahinbey ilçesi Beybahçe Mahallesi’ndeki bir düğüne düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili haberlere yayın yasağı getirdi.

RTÜK tarafından yapılan açıklamada, patlamayla ilgili yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması, “toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması” istendi.

HDP Eş Genel Başkanları ve vekiller Antep’e gidiyor

HDP MYK’da yaptığı yazılı açıklama ile “Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimizden oluşan bir heyet Gaziantep’e gitmek üzere yola çıkmıştır” diye duyurdu.

Yarın düzenlenecek cenaze törenine ilişkinde bilgi veren Toğrul, “Partimizin oluşturacağı heyet ile yarın kent genelinde çalışma yürüteceğiz. Eşbaşkanımız Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunacağı 9 vekil arkadaşımız ve parti yöneticilerimiz gelecek. Toplu cenaze töreni yapmayı planlıyoruz, ancak ailelerimizle görüştükten sonra netleşir. Cenazelerin büyük bir kısmı Antep’te defnedilecek. Belki memleketi Siirt’te götürecek olanlar vardır. Çünkü bu ailelerimizin hepsi 90’larda evleri yakılıp yıkılarak, şehirlere göç eden ailelerimizdir” dedi.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir