‘Kabataş’ı Kadir Topbaş’a yedirmeyeceğiz’

İstanbul Kent Savunması, Kabataş’ta başlatılan Martı Projesi inşaatını protesto etti. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ı uyaran çevreciler, projeden derhal vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

İstanbul Kent Savunması, Kabataş’ta Martı Projesi kapsamında başlatılan inşaat çalışmalarına karşı Kabataş İskelesi önünde açıklama yaptı.

Eylemde, “Kabataş’a dolgu alan istemiyoruz” yazılı pankart ve “Dolgu alan deprem önlemi değildir”, “Boğaz’ı doldurmak İstanbul’a ihanettir” dövizleri taşındı.

Açıklama yapan Boğaziçi Dernekler Platformu üyesi Kamile Yılmaz, 17 Ağustos’un Marmara depreminin yıldönümü olduğunu hatırlattı, böyle bir günde dolgu alan istemediklerini bir kez daha belirtti. Binlerce insanın yaşamını yitirdiği depremin üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını ifade eden Yılmaz, “En basitinden, binlerce metrekarelik toplanma alanının imara açılarak, rezidans, AVM ve otel yapıldığını biliyoruz” dedi.

Yeni rant alanları kazanmak için kıyıların doldurulmak istendiğini belirten Yılmaz, bu uygulamanın, Kabataş kıyı şeridine de yapılmak istendiğini söyledi. Yılmaz, “Aylardır bu tehlikeye ve daha fazlasına dikkat çekmeye çalışıyoruz. Ancak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, mantıksız bir acelecilik içinde apar topar ve kimseyi dinlemeden Kabataş’ın çevresini kapatmaya başladı” diye belirtti. Yılmaz, İBB Başkanı Kadir Topbaş’a, Kabataş’ı ve İstanbul’u tehlikeye sokacak, bu projeden derhal vazgeçme çağrısı yaptı.

İstanbul Kent Savunmasından Denzi Özgür, Kabataş İskelesi’nin yaklaşık 10 gündür kapalı olduğunu, yavaş yavaş da bölgedeki trafiği ve tramvay hattının iptal edileceğini söyledi. Projeyi hala engelleyebilecek durumda olduklarını ifade eden Özgür, “Projenin iptal edilmesi için ne gerekirse yapacağız. Kabataş’ı Kadir Topbaş’a yedirmeyeceğiz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir