Kayıp yakınları: Mücadelemizi engelleyemezsiniz

Diyarbakır’da kayıp yakınları, OHAL yasağı nedeniyle İHD’de yaptıkları açıklamada, yasak ve baskıların mücadelelerini engellemeyeceğini belirtti, kayıplardan sorumlu olanların yargılanmasını istedi. Kayıp yakınları Batman ve İzmir’de de kayıplar için buluştu.

Kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları Diyarbakır, Batman ve İzmir’de kayıpların bulunması, sorumluların yargılanması talebiyle eylemler düzenledi.

DİYARBAKIR

kayip yakınlari-amed-1

Kayıp yakınları, Diyarbakır Valiliği’nin aldığı yasak kararı nedeniyle, her hafta Koşuyolu Parkı’nda yaptıkları eylemin 393.’sünü İHD Şube binasında gerçekleştirdi.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, valiliğin kentte uyguladığı yasak kararını kınadı, devletin bir kez daha yasakçı, inkarcı ve insan haklarını ihlal eden pratiğini sergilediğini söyledi. Bilici, bu yasakları kabul etmeyeceklerini belirtti.

Kayıp yakınlarının avukatlarından Cihan Aydın şunları söyledi: “Yasakları ilan edenler, aileleri kapalı yerlere hapsetmek istiyorlar. Kayıp yakınlarının seslerini kesmek istiyorlar. Ancak ailelerin eylemi meşru bir taleptir. Yasak, ne hukuki, ne de vicdanidir, kabul edilmez. Devlet bir an önce bu tutumundan vazgeçmelidir” dedi.

İHD Kayıp Yakınları Komisyon Üyesi Hasan Yalçın, 15 Nisan 1992’de Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde sokakta katledilen Abdulsamet Çiçek’in hikayesini hatırlattı, faillerinin yargılanmasını istedi.

BATMAN

kayip yakınlari-batman-1

Kayıp yakınları ve İHD üyeleri, 393. kez Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya geldi.

İHD Şube Başkanı Mehmet Bağatır, Kürdistan’da son bir yıldır yaşanan saldırılar sonucu yüzlerce insanın yaşamını yitirdiğini, binlercesinin ise zorla göç ettirildiğini belirtti.

Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını ve çalışanlarının gözaltına alınmasını kınayan Bağatır, “Özgür Gündem gazetesinin kapatılması basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü, iletişim ve halkın haber alma özgürlüğünün alenen ve yok edilmesi anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu.

Ardından 1998’de işlettiği kasap dükkanından döndüğü sırada gözaltına alınarak kaybedilen Resul Saçan’ın hikayesi anlatıldı. Kayıp yakınları, beş dakikalık oturma eylemi yaparak eylemlerini sonlandırdı.

İZMİR

kayip yakınlari-izmir-2

İHD üyeleri bu haftada Konak Eski Sümerbank önünde oturma eylemi yaptı. Eyleme HDP, HDK, Devrimci Parti, ESP ve Partizan üyeleri de katıldı.

Yapılan açıklamada, darbe süreci ve OHAL ilan edilmesinin ardından yaşanan hak gasplarına dikkat çekildi, “OHAL işkencedir, OHAL sürgündür, OHAL tutuklamadır, OHAL hukuksuzluktur, OHAL bir de kayıptır” denildi.

Özgür Gündem’e yönelik baskıların kınandığı eylemde, 23 yıl önce OHAL sürecinde kaybedilen Özgür Gündem gazetesinin Bitlis muhabiri Ferhat Tepe’nin akıbetini sordu. AİHM’in, Ferhat Tepe soruşturmasında ölümü konusunda etkin ve yeterli soruşturma yürütmediği için Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum ettiği hatırlatıldı.

Tepe’nin de avukatlığını yapan Şevket Epözdemir’in adı geçen Korkmaz Tağma’nın 1994-1996 yılları arasında Genelkurmay Silahlanma Savunma ve Araştırma Daire Başkanlığı’na atandığı, daha sona kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrıldığı belirtilen açıklamada, “Şimdilerde SADAT denilen karanlık yapılanmanın danışmanı olan General Korkmaz Tağma üzerindeki koruma zırhının kaldırılmasını istiyoruz” denildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir