Kerestecioğlu: AKP OHAL’i sermayenin çıkarları için kullanıyor

HDP Milletvekili Kerestecioğlu, AKP/Saray iktidarının OHAL günlerini, Varlık Fonu gibi yasalarla sermayedarların gücüne güç katmak için kullandığını söyledi.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada AKP/Saray iktidarının hazırladığı yasa tekliflerini eleştirdi, OHAL günlerinin sermayedar için kullandığını söyledi.

Kerestecioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada hükümetin hazırladığı yasa tekliflerinin emek, doğa, insan hak ve özgürlükler karşıtı olduğunu söyledi. Kerestecioğlu, “Bu yasalarla tarihe geçeceksiniz” dedi. Yaşananların yasa yapma usulüne ve siyasi ahlakına aykırı olduğunu söyleyen Kerestecioğlu, “İçerikleri de şu anda yaşadığımız gerçeklerle hiç alakalı değil, dolayısıyla Meclis’in çalışması da gerçekliğimizin dışında bir işleyişe sahip” şeklinde konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Darbe Araştırma Komisyonu kurulduğunu hatırlatan Kerestecioğlu, “Bugüne kadar nasıl geldik, bundan sonra neler yapmalıyız, onu mu görüşüyor? Hayır” dedi.

Meclis’in diğer komisyonlarının da çalışmadığını belirten Kerestecioğlu şöyle devam etti: “Savaş darbe, OHAL ve şiddet döngüsü yaratır. Neredeyse hareket eden her şeye; çocuğa, hayvanlara dahi tecavüz eden bir eril şiddet dolaşıyor etrafımızda. Biçimleri de giderek daha da vahşileşiyor. Bu eril zihniyet trans bir kadını, Hande Kader’i yakıyor, bir ay önce Eskişehir’de Kader Kaya’yı, gencecik bir kadını boğarak öldürüyor. Yetmiyor, doğayı öldürüyor, yetmiyor iş cinayetlerinde işçileri öldürüyor.”

Geçtiğimiz bir yılda çok sayıda bombalı saldırı nedeniyle Türkiye’nin tarihinde yaşanmamış bir şiddet ortamına sokulduğunu ifade eden Kerestecioğlu, “Şiddet şiddeti doğuruyor ve biz bu sarmalın içerisinde sanki bir şey olmamış gibi burada Varlık Fonu yasaları konuşarak sermayeye nasıl daha fazla sermaye katarız diye ve devleti nasıl bir şirket gibi yönetiriz diye düşünerek yasalar yapmaya devam ediyoruz. Bu savaşı ve her alana yayılan bu şiddet sarmalını durdurmalıyız, bundan başka hiçbir alternatifimiz yok.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir