Mersin Limanı cihatçı çetelerin araç ve lojistik üssü mü?

Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinden deniz yolu ile Mersin Limanı’na getirilen binlerce pikap ve jeep türü araçların Türkiye ve KDP işbirliği ile Suriye’deki selefi örgütlere aktarıldığı iddia edildi. Silah ve lojistik aktarım merkezi olarak anılan Mersin Limanı daha öncede Yemen’e kaçak yollarla gönderilen silahlar ve El Nusra’ya aktarılan araç ve lojistik destekle gündeme gelmişti.

Cihatçı çetelere lojistik ve silah desteğinin aktarım merkezi haline gelen Mersin Limanı’nda bugünlerde Japon malı Toyota ve Nissan marka pikap ve jeep türü arazi araçlarının bekletilmesi dikkat çekiyor. Mersin Limanı’nda bekletilen ve Avrupa ülkelerinden getirilen araçların Ortadoğu ülkelerine gönderildiği bilinirken, askeri amaçlarla kullanılan araçların Suriye’de selefi örgütlerin elinde bulunan kentlere Reyhanlı sınırı ve KDP yönetimindeki bölgelerden selefi örgütlere aktarıldığı ileri sürüldü.

Türkiye’den KDP’ye, oradan da çetelere

Liman içinden çekilen fotoğrafta ise araçların konteynırların hemen arkasında bekletildiği görüldü. Liman içinde bulunan bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Japonya gibi Uzak Doğu ülkeleri ile Avrupa ülkelerinden her yıl 10 bin civarında ithal edilen araçların Türkiye’de bulunan yerel sermayeli şirketler ile Suriyeli iş adamları tarafından kurulan paravan şirketler üzerinden Ortadoğu ülkelerine gönderildiği belirtildi. Mersin Limanı’ndan kara ve demir yolu ile sınır kentlerine gönderilen araçların cüzi bir kısmı iç pazarda tüketildiği ve sınır kentlerine gönderilen araçlarında daha çok Habur Sınır Kapısı’ndan Irak’taki KDP yönetimindeki bölgeye gönderildiği aktarıldı. Buradan Ortadoğu’daki birçok ülkenin yanı sıra Suriye’deki selefi örgütlerin hakim olduğu bölgelere de gönderilen araçlar, selefi örgütler tarafından savaş alanlarında kullanılıyor. Daha çok üzerine doçka türü ağır silah konularak savaş alanlarında kullanılan araçların kim tarafından hangi amaçlarla getirildiği de devlet tarafından biliniyor.

Yemen’e silah; çetelere pikap gönderilmişti

Mersin Limanı 2012 yılı Kasım ayında bisküvi diye yola çıkan gemide binlerce silah bulunurken, 2013 yılı Ocak ayında da Liman’dan çıkarak Yemen’e giden bir gemide yakalanan silahlarla gündeme gelmişti. Mersin Limanı’ndan bir gemiye ev eşyası olarak yüklenen konteynerlerde 3 bin 780 adet silah yakalanmış, ancak konuya ilişkin soruşturma daha sonra kapatılmıştı.

Yine Mayıs 2016 yılında da Mersin Limanı’ndan Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gönderilen Nissan ve Toyota marka pikapların AKP Hatay Milletvekili Feyzi Şanverdi’nin akrabası olan Sami Demir’e ait olduğu belirtilen Reyhanlı Dış Ticaret İsimli Şirket’in tesisinden El Nusra’ya gönderildiği iddia edildi. Aynı şekilde Mersin’de Suriyeli iş adamları tarafından kurulan paravan şirketler üzerinden El Nusra’nın elinde bulunan Suriye’nin İdlib kentine sanayi, araç ve makine bakımında kullanılan madeni yağ ticaretinin gerçekleştiği ortaya çıkmıştı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir