Şair Ahmet Telli: Kürtler susarsa herkesin susacağını biliyorlar

Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasına tepki gösteren gazetenin eski yazarlarından Şair Ahmet Telli, Gündem’e yönelik saldırıları da, “Biliyorlar ki Kürtler susarsa herkes susar” sözleriyle değerlendirdi. Telli, “Başarmazsak kahroluruz, kahrolmamak için kahretmek zorundayız” sözler ile de mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Mahkeme kararıyla kapatılan ve binası mühürlenen Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılmasına toplumun her kesiminden tepkiler gelmeye devam ediyor. Şair Ahmet Telli ve Gazeteci-Yazar Bereket Kar, gazetenin kapatılmasına tepki göstererek, herkesi Gündem’i sahiplenerek ortak hareket etmeye çağırdı.

‘Gündem’e emeğim geçti, emeğimi savunuyorum’

Ahmet Telli, Özgür Gündem’in kapatılmasının kendisini iki şekilde ilgilendirdiğini belirterek, öncelikli olarak gazetenin geçmişte köşe yazarlığını yaptığını ve o yazılardan kitaplar çıkarttığını belirtti. Telli, “Özgür Gündem’e benim emeğimde geçmiştir. Emeğimi savunmak durumundayım, emeğini savunamayan kendisini de savunamaz. Emek yücedir diyen ideolojiden geliyorum. Özgür Gündemi savunmamdan daha doğal birşey olamaz” dedi.

‘Kürtler susarsa herkesin susacağını biliyor’

15 Temmuz darbesi sonrasında yaşananlara da değinen ve iktidarın kendi içindeki kısmı ayıkladığını belirten Telli, iktidarın özgürlük, bağımsızlık ve yurttaşlık bilincinde olan kişileri düşman olarak gördüğünü ve bunları ezmek istediğini söyledi. Özgürlük ve yurttaşlık bilincinde olan insanların kendi adalet anlayışları ve kardeşçe yaşamak gibi bir dertleri olduğunun altını çizen Telli, “İktidar işte bunu telafuz eden Kürt Hareketine karşı amansız bir mücadeleye girişti. Kürt mücadelesini susturabilirse, devrimcilerin ve emek mücadelesinde bulunanların sesinin keseceği bal gibi bilinmektedir” dedi.

‘Gündem’in darbe karşıtı tavrı övgüler aldı’

90’lı yıllardan bu yana Kürt Özgürlük Hareketinin Sosyalizm mücadelesinin esintisini üzerine alarak emek mücadelesi verdiğini belirten Telli, “İşte bir taşla birkaç kuş vurmak için o kadar öfkeli o kadar hukuksuz o kadar adaletsiz davrandılar ki; söz gelimi yurt dışında darbeye karşı tavrını gösteren Özgür Gündem’e övgüler yağdırılırken, ne yazık ki iktidar sahipleri bunu anlamadılar ve anlamak istemediler. Çünkü onlar Kürt Özgürlük Hareketini bastırırlarsa Türkiye’deki mücadelenin de biteceğini sanıyorlar” diye konuştu.

‘Kahrolmayarak kahretmeliyiz’

Mücadelenin bir miras olarak bugüne geldiği vurgusunda bulanan Telli, “Türkiye Devrimci Mücadelesi dünyanın birçok ülkesinde bir çok deneyimler geçirdi. Bu deneyimlerin önümüzdeki yıllarda semerisini görmemiz şart. Aksi halde topyekûn bir kahroluşun içine düşeriz. Kahrolmamak için kahretmek zorundayız” şeklinde konuştu.

‘Kürtlere topyekun bir saldırı var’

Gazeteci yazar Bereket Kar ise hukuksuz bir şekilde Özgür Gündem merkezinin basılmasını kınadığını belirterek, yaşanan durumun tesadüf olmadığını belirtti. Kar, ” Yaşanılan baskının Türkiye’de olup bitenlerle alakalı bir yanı var” diyerek, iktidarın Kürt Özgürlük Hareketine topyekûn bir şekilde saldırdığına işaret etti.

‘Baskılar artacak’

Devrimci, Sosyalist ve Demokratik Güçlerin şuana kadar darbeden nasibini almadığını ancak şu anki sürecin yönünü devrimcilere çevirdiğini belirten Kar, “Bunun bir parçası olarak aslında Özgür Gündem’e saldırı gerçekleşti. Bu saldırının sadece bununla sınırlı kalmayacağını, bu saldırıların diğer demokratik kuruluşlara, sendikalara da yöneleceği ve bu ülkede bir nevi karşı bir darbenin aslında giderek yükseldiğinin farkında olmamız gerekiyor” uyarısında bulundu.

İktidarın yürüttüğü bu hukuksuzluğa karşı Türkiye’deki bağımsız güçlerin, örgütlerin, kadınların örgütlü bir şekilde eylem birlikteliği oluşturmasını acilen talep eden Kar, saldırıların ancak bu şekilde engellenebileceğini ifade etti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir