Suruç aileleri: Sorumluluğu başkasına atmasınlar, sorumlu devlettir

Suruç katliamının 13. ayında, Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Suruç gazileri bir kez daha adalet talebini yineledi. Suruç şehidi Medali Barutçu’ya atfedilen bu ayın eyleminde, Barutçu ailesine yönelik saldırılar protesto edildi. Suruç katliamının sorumluluğunun Gülen Cemaati’ne yüklenmek istediğini kaydeden aileler, katliamın bizzat sorumlusunun devlet olduğunu vurguladı. Eylemde, birleşik mücadele yürütme çağrısı yapıldı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Suruç gazileri, Suruç katliamının 13. ayında adalet talebini yineledi.

Kadıköy’de bulanan Halitağa Caddesi’nde bir araya gelen aileler, “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankart ile katliamı lanetleyen dövizler ve Suruç şehitlerinin fotoğraflarını taşıdı. Eylemde ayrıca, Trabzonspor ve Çerkes bayrakları açıldı.

suruc-anma-16

Suruç Aileleri İnisiyatif üyesi Hacer Elçin, katliamın üzerinden 13 ay geçmesine rağmen faillerin hala yargılanmadığına vurgu yaptı. Elçin, “Biz 13 aydır ‘adalet’ diye haykırıyoruz. Çünkü, biliyoruz ki Suruç için adalet sağlandığında başka katliamlar yaşanmayacaktı. İşte bu yüzden ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ sloganını haykırmaya devam ediyoruz” dedi.

Elçin, bu ayki eylemi Suruç şehidi Medali Barutçu için düzenlediklerini kaydetti. İki gün önce Barutçu’nun evine yapılan baskına tepki gösteren Elçin, mücadelelerini sürdürmeye devam edeceklerini kaydetti.

‘ONLARIN BIRAKTIĞI BAYRAĞI İNDİRMEDEN YÜRÜYORUZ’

suruc-anma-1

Suruç gazisi Yasin Can, Suruç şehidi Medali Barutçu’yu anlattı. Can, “Şuan onlar yanımızda değil ama hala birlikteyiz. Onların bıraktığı bayrağı indirmeden bu yolda yürüyüşümüz devam edecektir” dedi. Barutçu ile Suruç kampanyası döneminde tanıştıklarını söyleyen Yasin, “Sırf Kürtçe konuştuğu için terörist ilan edilmiş. Okulunda barındırılmadığı için bırakmak zorunda kaldı ve ailesinin yanına döndü” şeklinde konuştu.

Barutçu’nun hikayesinin herkese dokunduğuna işaret eden Can, devletin ötekileştirme politikasına tepki gösterdi. Barutçu’nun Marmara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi olduğunu hatırlatan Can, “Burada da sistemin çukurlaşmış, despot, barbar yöntemleriyle karşılaştı. Okuldan uzaklaştırıldı. Resimleri sosyal medyada paylaşılarak, ölümle tehdit edildi. Medali’nin hayatı aslında hepimizin yaşamı. Ve O’nun davası da hepimizin davası. O’nun taşıdığı bayrak yere düşmedi. Onlar ölmedi yaşıyor, mücadelemiz sürüyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

SARAY MEDYASI BARUTÇU AİLESİNİ HEDEF GÖSTERİYOR

Medali’nin abisi Abdurrahman Barutçu telekonferans yoluyla eyleme katıldı. Evlerine yapılan baskın hakkında bilgi veren Barutçu, polisin kızkardeşi Kübra Barutçu’yu gözaltına almak için geldiklerinde, evde yapılan arama sırasında annesinin polis kurşunuyla yaranladığını hatırlattı. Barutçu, “Annemi hemen ameliyata aldılar. Durumu iyi” bilgisini paylaştı.

Baskın sonrası Saray medyasının yaptığı yalan haberler nedeniyle hedef gösterildiklerine işaret eden Barutçu, Kübra Barutçu’dan 3 gündür haber alamadıklarını kaydetti. Polislerden şikayetçi olmaları konusunda yapılan uyarılara tepki gösteren Barutçu, şöyle devam etti: “Polisleri şikayet edelim de, kime edelim. Kimi kime şikayet edelim. Biz gördüğümüz zulümden dolayı ancak dostlarımıza, size şikayet ederiz.”

‘O 33 GÜZEL İNSANIN DÜŞLERİNİ MERKEZİMİZE KOYARAK DEVAM EDİYORUZ’

suruc-anma-17

Suruç gazisi Koray Türkay da umudu yok etmeye çalışanlara inat mücadeleyi daha da yükselttiklerini kaydetti. Türkay, “Kobane’de yanık tenli çocukların gözyaşlarını silmeye giden o 33 güzel insanın düşlerini merkezimize koyarak devam ediyoruz. Hesap soracağız iddiasını slogan halinden çıkarıp hep birlikte hayata geçirmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Yaşanan tüm katliamları hesabını sormak için birleşik mücadele yürütme çağrısı yapan Türkay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suruç yaralıları ve tanıkları olarak, hepinizi Suruç ve yaşadığımız katliamların hesabını sormak için, adalet için, faşizme karşı birlikte mücadele yürütmeye çağırıyoruz.”

‘SURUÇ KATLİAMININ SORUMLUSU BİZZAT DEVLETTİR’

suruc-anma-6

13. ayın basın açıklamasını okuyan Suruç şehidi Vatan Budak’ın babası Murat Budak, katliamın üzerinden geçen 13 aya rağmen adalet istemeye ve katledilen canların mücadelesini yürütmeye devam ettiklerini kaydetti.

Budak, darbe girişiminde yer alanların geçmiş yıllarda Suruç şehitlerini ve gazilerini defalarca gözaltına aldırdığını hatırlattı. Budak, “Geçmişte bizler onlara karşı mücadele ederken şu an onlara her türlü hakareti edenler onlara arka çıkmaktaydı. Soma’da maden işçilerinin öldürüldüğü katliam ile ilgili görülen duruşmada, işletme sahibi bu katliamı FETÖ’nün yaptığını belirterek kendini kurtarmaya çalıştı” şeklinde konuştu. Aynı şekilde, Urfa Emniyet Müdürü’nün da yakın zaman Saray medyası olan Star’a verdiği röportajda, katliamı Gülen Cemaati’nin yaptığını iddia ettiğini hatırlattı.

Budak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ancak bizler biliyoruz ki, Suruç’ta ve diğer tüm katliamlarda ne idüğü belirsiz bir grubun değil devletin bizzat kendisinin sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sebeple, ‘şu yaptı biz yapmadık’ türünden açıklamalara, bu tarz safsatalar üzerine inşa edilecek dava dosyalarına itibar etmeyeceğimizi şimdiden belirtiyoruz.

Adaletin sağlanmasının demokrasinin olmazsa olduğunu belirtiyor. Suruç’ta yitirdiğimiz canlarımızın özlemini kurduğu özgür, adil, demokratik bir ülke için mücadeleye devam edeceğimizi belirtiyoruz.”

“Suruç için adalet herkes için adalet”, “Suruç’u unutma unutturma” sloganlarının atıldığı, 33 dakikalık oturma eylemi, Suruç şehitlerinin isimlerini okunması ardından sona erdi. (ETHA)

suruc-anma-11 suruc-anma-18 suruc-anma-19

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir