Antep katliamına öfke her yerde!

Antep’te Kürt bir ailenin düğünü esnasında gerçekleştirilen katliam birçok ilde yapılan eylemlerle lanetlendi. Çok sayıda kentte yapılan açıklamalarda katliamdan AKP/Saray iktidarı sorumlu tutuldu, barbar DAİŞ çetelerine karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Antep’in merkez Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe Mahallesi’nde gerçekleştirilen ve 51 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısı sokaklarda pretesto edildi. Çok sayıda kentte yapılan açıklamalarda katliamdan AKP/Saray iktidarı sorumlu tutuldu, barbar DAİŞ çetelerine karşı mücadele çağrısı yapıldı.

ANTALYA

HDP üyeleri, HDP Kepez İlçe Örgütü önünde basın açıklaması yaparak Antep katliamını lanetledi. HDP İl Eş Başkanı Songül Şarklı yaptığı açıklamada “Antep’deki insanlık düşmanı katliamı lanetliyoruz” dedi.

Antep’de yaşananların Suruç ve Ankara katliamlarını hatırlattığını belirten Şarklı, “Antep yıllardır adım adım bir DAİŞ yuvası haline getirilmiştir. KCK’nin müzakere ve çözüm deklarasyonu açıkladığı günün akşamında Kürt yurttaşlarımıza yönelik bu saldırının zamanlaması son derece manidardır. Bu saldırı göstermiştir ki, DAİŞ barbarlığına karşı mücadelede birlikte davranmak son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

VAN

HDP ve DBP Van il örgütleri, HDP il binası önünde katliamı kınayan basın açıklaması yaptı. Saray, Çaldıran, İpekyolu, Edremit belediye eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. HDP il binasına siyah pankart asıldı. Açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Yardımcısı Özgür Aras, Suriye’de ağır bir yenilgi alarak savaşı Türkiye topraklarına taşıyan DAİŞ çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamın aynı zamanda halklar arasında etnik bir çatışmanın zeminini yaratmayı amaçladığını söyledi.

HDP’nin Haziran ayında Antep’teki DAİŞ örgütlenmesine ilişkin Meclis’e verdiği soru önergesini hatırlatan Aras, hükümete yapılan uyarılar dikkate alınmadığı gibi soru önergelerine de cevap verilmediğini vurguladı. Aras, “Hükümete çağrımız katliamın sorumlularının arkasındaki güçlerle birlikte derhal ortaya çıkarılmasıdır. Antep katliamının üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Buradan çok açık bir biçimde söylüyoruz. Katliamın sorumlusu tüm uyarılarımıza rağmen Antep’te gerekli önlemleri almayan AKP hükümetidir” dedi.

Katliamda Van nüfusuna kayıtlı 17 yaşındaki Metin Caner’in de yaşamını yitirdiğini söyleyen HDP İl Eşbaşkanı Yakup Ataş, Caner’in cenazesinin bu akşam Akköprü Morguna getirileceğini, yarın saat 10.00’da Şabaniye Mezarlığı’nda defnedileceğini duyurdu.

KOCAELİ

Kocaeli’de HDP Sabri Yalım Parkı’nda yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. HDP’liler il binası önünde basın açıklaması yaptı. Polis ablukası altında basın açıklamasını okuyan HDP İl Eşbaşkan İbrahim Ergin, “Kürt halkına karşı daha önce de birçok katliamlar yapıldı. Başta Rojava olmak üzere dünyanın birçok yerinde katliamlar gerçekleştirildi. Çetelerin saldırılarını hoşgören ve destekleyen, kirli ittifaklar içerisine girenler amaçlarına ulaşamayacaklardır” dedi.

Türkiye’deki DAİŞ hücreleri yok edilmedikçe, yapılan her saldırı için mecliste Araştırma Komisyonu kurulmadıkça, benzer saldırıların her zaman olacağını kaydeden Ergin, “Yapılan saldırıların araştırılıp sorunun çözümü için önlemler alınması gerekirken, basın yasakları ile halkın gerçekleri öğrenmesinin önüne geçilmesi bir devlet geleneği haline gelmiştir” diye konuştu. Ergin, “Kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu düğüne yapılan barbar saldırıyı bir kez daha lanetliyoruz. Uluslararası camiayı ve kendine insan diyen herkesi barbar DAİŞ saldırılarına karşı Kürt halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

MUŞ

HDP ve DBP ve Muş il örgütleri, antep saldırısını HDP il binasında yaptıkları basın açıklamasıyla kınadı. Saldırıyı barbarlık olarak nitelendiren HDP İl Eşbaşkanı Metin Işık, “Bu barbar saldırıyı yapanlar, bunun arkasındaki güçler, bunlara cesaret verenler, istihbaratını alıp da gereğini yapmayanlar mutlaka hesap verecekler” diye konuştu. Katliamın zamanlamasına da dikkat çeken Işık, saldırının Minbic zaferi ve KCK’nin Kürt sorununun çözümüne dönük açıkladığı tarihi deklarasyonun hemen ardından gerçekleştirilmiş olmasının manidar olduğunu söyledi. Işık, “Katliamın faillerinden ve işbirlikçilerinden mutlaka hesap soracağız. Ne olursa olsun barışı sağlayacağız” dedi.

MARDİN

DBP ve HDP Mardin il ve ilçe örgütleri, Midyat ilçesinde basın açıklaması yaptı. Akitu Otel’in önünde yapılan açıklamayı, HDP İl Eşbaşkanı Ali Aslan yaptı. Aslan, saldırının insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu belirtilerek, DAİŞ saldırısını sert bir şekilde kınandı.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP ilçe binasında yapılan basın toplantısına Belediye Eşbaşkanı Kadir Kunur, HDP Parti Meclisi Üyesi Nuran İmir, DBP-HDP ilçe eşbaşkanları katıldı. DBP İlçe Eşbaşkanı Mesut Nart, yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek, saldırının Minbic zaferi ve KCK’nin çözüme dönük yapılan açıklamasından sonra yapılmasına dikkat çekti. HDP İlçe Eşbaşkanı Ali Akdeniz de yaşamını yitiren yurttaşların ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Akdeniz, Kürt halkının hiçbir saldırı karşısında boyun eğmeyeceğini söyledi.

Silopi’de ise HDP ve DBP ilçe örgütleri tarafından düzenlenen basın açıklamasında konuşan DBP İlçe Eşbaşkanı Mahmut Yıldızgörer, “Amed, Suruç ve Ankara katliamları hükümet tarafından aydınlatılıp gerekenleri yerine getirilmiş olsaydı, bugün beklide Antep’te yaşanan saldırır ve katliam gerçekleşmeyecekti. Bizler her ne biçimde olursa olsun halkımıza karşı geliştirilen saldırı ve katliamlara sessiz kalmayıp mücadelemizi yükselterek cevap olacağız. Bizler halkımızla daha çok yan yana gelerek ve mücadelemizi büyüterek böylesi hain ve insanlık dışı saldırıları boşa çıkaracağız. 20 Ağustos’ta Antep’te sivil savunmasız halkımıza karşı geliştirilen bu hain saldırıyı lanetliyor ve kınıyoruz. Saldırıda yaşamlarını yitiren insanlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

ELAZIĞ

Antep katliamı HDP Elazığ İl binasında yapılan basın açıklamasıyla kınandı. HDP İl Eşbaşkanı Şevket İnce, “Ankara’da 10 Ekim tarihinde KCK ateşkes ilan edecekti, yine o gün o katliamı yaparak kendilerince başarılı oldular. Ateşkes çağrısı da o kaos arasında gümbürtüye gitti. Dün de KCK ateşkesi aralayacak bir açıklamada bulundu, Antep’te saldırı oldu. Bunlar tesadüf değildir, saldırılan kitle ve yer de tesadüf değildir” dedi.

ADANA

Adana’da Emek ve Demokrasi Güçleri, yaptıkları yürüyüşle katliamı kınadı. HDP İl Örgütü önünde toplanan binlerce yurttaş, “Katil Erdoğan”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları ile İnönü Parkı’na yürüdü. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı kent merkezinde, akrep ve TOMA’ların yanı sıra özel harekat polislerinin parkı çember altına aldığı görüldü. Yürüyen kitleyi sık sık müdahale etmekle tehdit eden polise karşı yurttaşlar, sloganlarla cevap vermeyi sürdürdü. Polis, sarı- kırmızı-yeşil renkli flamalara müdahale ederken, yurttaşların tepkisi üzerine geri adım atıldı.

3 günlük ‘Barış Nöbeti’ başlatıldı

Ardından “Katliamları lanetliyoruz susmayacağız” pankartı açan kitle adına İHD Şube Başkanı İlhan Öngör, açıklama yaptı. Siyasal iktidarın anlaşılamayan bir şekilde DAİŞ katliamlarını önlemekte yetersiz kaldığının altını çizen Öngör, yaşanan katliamların Türkiye’nin başından beri devreye koyduğu yanlış Suriye politikası olduğunu kaydetti. Katliamın istihbaratının 10 Ekim Ankara Katliamı iddianamesinde yer aldığını vurgulayan Öngör, devletin tüm uyarılara rağmen DAİŞ’in Dilok’ta örgütlenmesine izin verdiğini söyledi. Öngör, Dilok Katliamı sonrası barışın tesis edilmesi için yarından itibaren 3 günlük “Barış Nöbeti” başlattıklarını duyurdu. Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi parti temsilcilikleri de yaptıkları açıklamalarla katliamın failleri ve işbirlikçilerini 10 Ekim ve diğer DAİŞ katliamlarından tanıdıklarını aktardı.

CEYHAN

Adana’nın Ceyhan ilçesinde de HDP İlçe Örgütü Ceyhan Bölge Temsilciliği önünde katliama tepki gösterdi. Ellerinde “Vahşeti kınıyoruz” ve “Hesabı sorulacak” dövizleri açan binlerce kişi “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları atarak, temsilcilik binasına siyah pankart astı. Yapılan saldırının barış ve çözümde ısrarlı olanlara karşı yapıldığını belirten HDP İlçe Eşbaşkanı Kamuran Sağat, katliamın hesabını en ağır şekilde soracaklarını dile getirdi.

MERSİN

HDP’li Akdeniz Belediye Eşbaşkanları M. Fazıl Türk ile Yüksel Mutlu’da yaptıkları yazılı açıklama ile Dİlok’ta yaşanan katliamı kınadı. Açıklamada, “Antep’te, masum çocukların, kadınların ve gencecik insanların bedenlerinin parçalandığı vahşi katliamı kınıyoruz! Bir düğüne bomba ile saldıracak kadar gözü dönmüş, insanlıktan çıkmış canileri ve destekçilerini lanetliyoruz! Acımız çok büyüktür. Halkımızın başı sağ olsun. Yaşamını yitiren insanlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu barbarlar çetesinden ve destekçilerinden alınabilecek en anlamlı ve güçlü intikam, barış ve huzur ortamını yeniden hakim kılmaktır” denildi.

TARSUS

HDP Tarsus İlçe Örgütü önünde yapılan açıklamaya, STK’ların yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. HDP, HDK ve DTK tarafından ilan edilen 3 günlük yas nedeniyle parti binalarına siyah bez asan HDP İlçe Örgütü adına açıklamayı İlçe Eşbaşkanı Zahide Kaya yaptı. Dilok’un yıllardır İŞİD yuvası haline geldiğine dikkat çeken Kaya, devletin bu konuda herhangi bir önlem almadığını söyledi.

‘Katliam tesadüf değil’

“Ankara’da 10 Ekim tarihinde KCK ateşkes ilan edecekti, yine o gün o katliamı yaparak kendilerince başarılı oldular. Ateşkes çağrısı da o kaos arasında gümbürtüye gitti. Dün de KCK ateşkesi aralayacak bir açıklamada bulundu, Antep’te saldırı oldu. Bunlar tesadüf değildir” diyen Kaya, bu saldırının barış ve çözüm konusunda ısrarlı olanlara karşı yapılmış olduğunu ifade etti. Kaya sözlerini, “Vicdanını ve onurunu yitirmemiş tüm insanların bu yaşanan acıyı yüreğinde hissetmeleri gerekiyor. Barışı isteyen tüm kesimlerin el ele vererek, bu katliamlara sessiz kalmaması gerekiyor” diyerek sonlandırdı.

BATMAN

Batman HDP ve DBP il örgütleri öncülüğünde yapılan protesto eylemine, Barış Anneleri Meclisi, İHD, STK’ler ile yüzlerce yurttaş katıldı. Yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından yurttaşlar, sık sık “Şehid namirin” sloganları attı.

Kitle adına açıklama yapan DBP İl Eşbaşkanı Abdulbari Karaağaç, Dîlok’taki katliamın önceki katliamlardan bağımsız ele alınamayacağını belirterek, “Bu katliamın da üstünün örtülmemesi için Suruç, Amed ve Ankara katliamlarının netleştirilmesi gerekir. Yoksa bu katliamlardaki şaibeler bu katliamda da yaşanır ve sorumluluk AKP Hükümeti’nde ve cumhurbaşkanında olur” diye konuştu.

Hedefin Kürtler olduğunu vurgulayan Karaağaç, “Dîlok’taki İŞİD çalışmaları ve buradaki işbirlikçilerini tüm devlet yetkilileri bilmesine rağmen tek bir müdahale yapılmamış ve bu katliamın yaşanmasına göz yummuştur. Bundan dolayı yapılan planlı bir katliamdır. Darbeyi şaşalı bir şekilde geri çevirdiğini söyleyen hükümet bu katliamı neden engelleyememiştir? Nedeni bizce bellidir. Kürtlere yönelik düşmanca tavırlar bunun temel nedenidir” dedi. (Kaynak: ETHA-DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir