Antep katliamı İstanbul’da protesto edildi: Katilleri tanıyoruz

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, “Katilleri tanıyoruz” yazılı dövizlerle Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi, Antep’te gerçekleştirilen DAİŞ katliamını lanetledi, ne DAİŞ saldırıları ne de OHAL uygulamaları karşısında korkmayacaklarını belirtti.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, faşist islamcı DAİŞ çetesi tarafından Antep’te gerçekleştirilen ve 51 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısını protesto etti.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen koordinasyon bileşenleri “Katilleri tanıyoruz, katliamlara teslim olmayacağız, yaşasın halkların kardeşliği” yazılı pankart açtı, “Katliamlar bizi yıldıramaz”, “Barış eli havada kalmasın” ve “Katilleri tanıyoruz” yazılı dövizler taşıdı.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş’ın da aralarında yer aldığı yüzlerce kişi açıklama başlamadan önce “Katil AKP işbirlikçi IŞİD”, “Hırsız katil AKP” şeklinde sloganlar attı.

Eylem öncesinde Galatasaray Meydanı’nı ablukaya alan polis, slogan atılmasını gerekçe göstererek saldırı tehdidinde bulundu. Kitle polisin tutumunu yuhalamalar, alkış ve zılgıtla protesto etti.

‘ADIM ADIM KATLİAMIN YOLLARI DÖŞENDİ’

Eylemde konuşan HDP Milletvekili Kerestecioğlu, bugün yine bir katliamın ardından üzgün ve aynı zamanda öfkeli olduklarını söyledi. 10 Ekim Ankara katliamı dava dosyasında Antep’te bir düğüne yönelik saldırı planı yapıldığına ilişkin bilgiler yer aldığını hatırlatan Kerestecioğlu, “Adım adım katliamın yolları döşendi. İktidar saldırıyı önlemek için hiçbir şey yapmadı” diye konuştu.

DAİŞ çetesinin Antep’te nasıl ve nerelerde örgütlendiğine ilişkin halkın defalarca uyarıda bulunduğunun altını çizen Kerestecioğlu, saldırılara karşı dayanışmadan ve birlik olmaktan başka çare olmadığını söyledi. İktidarın Mavi Marmara saldırısını unutup İsrail ile anlaşma yaptığını, “asla görüşmem”dediği Rusya ile görüştüğünü belirten Kerestecioğlu, “İleride Esad’la da kardeş olacak. Onlarla anlaşma yapmak yerine Suriye’deki Kürtlerle barışın için anlaşmanın yolu bulunmalı. Artık barış olsun, müzakereler başlasın” şeklinde konuştu.

Şiddet sarmalının sadece Kürt halkına karşı değil, kadınlara, çocuklara, doğaya karşı da çoğaldığını belirten Kerestecioğlu, tüm halklara hep birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

‘KATLİAMIN SİYASİ SORUMLULUĞU SARAY VE AKP İKTİDARINA AİTTİR’

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına açıklama yapan Mehmet Emin Kırşanlıoğlu da, Diyarbakır, Suruç, Ankara ve İstanbul katliamlarında hedef ne ise Antep’teki son katliamın hedefinin de aynı olduğunu söyledi. Katliamlara zemin hazırlayanın AKP/Saray iktidarı olduğunu belirten Kırşanlıoğlu, “Saldırıyı gerçekleştiren IŞİD’e AKP iktidarı tarafından her türlü destek verilmiş, Türkiye’de örgütlenmesine, saldırı üssü olarak kullanmasına yardımcı olmuştur” dedi.

Minbic’te yaşanan savaşta ağır yenilgi alan DAİŞ çetesinin savaşı Türkiye topraklarına taşıma amacında olduğunu belirten Kırşanlıoğlu, “Bu katliamın, barış çağrılarının yapıldığı günlerde gerçekleştirilmiş olması tesadüf değildir. Katliamın siyasi sorumluluğu tamamen Saray/AKP iktidarına aittir” dedi.

Kırşanlıoğlu, Diyarbakır, Suruç, Ankara ve İstanbul katliamları aydınlatılmadan Antep katliamının da aydınlatılamayacağını vurguladı, “Ne IŞİD saldırganlığı ne de OHAL uygulamaları adı altındaki baskılar karşısında korkmayacağız, sokakları dolduracağız” diye konuştu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir