Antep’teki katliama tepkiler

Antep’de HDP üyelerinin düğününe, DAİŞ tarafından yapılan canlı bomba saldırısı lanetlendi. Açıklama yapan siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri, katliamlara karşı birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

Antep’in Şahinbey ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerinin düğününe, DAİŞ tarafından gerçekleştirilen canlı bomba çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Katliamın ardından açıklama yapan çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü katliamı lanetledi.

HDP: “Gaziantep’teki insanlık düşmanı saldırıyı lanetliyoruz”

‘HALKLARIMIZ ARASINDAKİ KARDEŞLİK BAĞI DAHA DA GÜÇLENDİRİLMELİ’

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), DAİŞ’in Suriye’de aldığı ağır yenilginin ardından savaşı Türkiye topraklarına taşmaya çalıştığını vurguladı. Yaşanan intihar saldırısının halklar arasında etnik bir çatışma zemini yaratmak olduğunun altını çizen HDK, “Yurtsever halkımıza dönük bu saldırıya karşı hükümetin acilen tedbir alarak halkın güvenliğini sağlamasını, failleri ve arkasındaki güçleri bir an önce açığa çıkarmasını bekliyoruz. Bugün Halklarımız arasında kurulan kardeşlik bağını daha da güçlendirerek dayanışmayı büyütme günüdür” dedi.

ESP: HALKLARIMIZI DAİŞ VAHŞETİNE KARŞI SESİNİ YÜKSELTMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi yaptığı açıklamada, “Halklarımızı acıya boğan bu katliam, Amed, Suruç, Ankara, Taksim, Sultanahmet ve Havalimanı katliamlar zincirinin bir devamı niteliğindedir” diye belirtti.

Saldırının DAİŞ tarafından gerçekleştirilen ve sivilleri hedef alan alçakça bir katliam olduğunu kaydeden ESP Genel Merkezi şunları belirtti: “DAİŞ’i halklarımızın başına bela eden Ortadoğu’da izlenen emperyalist politikalardır. DAİŞ’in Türkiye’de katliam zincirleri kurması AKP iktidarının Ortadoğu’da ve Türkiye’de izlediği politikaların doğrudan bir sonucudur. ‘Kürt halkına karşı savaştıracağım’, ‘Kürt halkının statü elde etmesini engelleyeceğim’ diye şimdiye kadar DAİŞ’e askeri, lojistik, sağlık, eğitim ve maddi her türlü desteği veren, örgütleyen, yönlendiren, koruyup kollayan AKP iktidarı katliamın sorumlusudur, suç ortağıdır. DAİŞ’i meşrulaştıran, onları ‘Öfkeli çocuklar’ olarak adlandıran, DAİŞ’in Türkiye topraklarını saldırı istasyonu olarak kullanmasına izin veren AKP ve Saray iktidarıdır. AKP iktidarı katliamın hesabını halklarımıza verecektir.”

ESP Genel Merkezi, Antep halkının acılarını paylaşmak için Antep’e giden heyette yer aldıklarını belirtti, devrimci demokratik kamuoyunu Antep halkının acısını paylaşmaya ve yaralarını sarmaya çağırdı.

ESP Genel Merkezi, “Halklarımızı, demokratik kamuoyunu DAİŞ vahşetine karşı sesini yükseltmeye, sokağa çıkarak tepkilerini göstermeye çağırıyoruz” diye belirtti.

DBP: ‘DAİŞ’LE KİRLİ İTTİFAK İÇİNDEKİLER AMACINA ULAŞAMAYACAKLAR’

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, DAİŞ’in daha önce de Kürt halkına karşı birçok katliam gerçekleştirdiğine dikkat çekti. DAİŞ’in başta Rojava olmak üzere dünyanın birçok kentinde katliamlara imza attığını söyleyen DBP, “Bu çetenin saldırılarını hoş gören ve destekleyen, kirli ittifak içerisine girenler amacına uluşamayacaklardır” diye kaydetti. Yaşanan saldırıyı lanetleyen DBP, şu şekilde devam etti: “Uluslararası camiayı ve kendine insanım diyen herkesi barbar DAİŞ saldırılarına karşı Kürt halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.”

‘TESLİM ALAMADIKLARI HALKI KATLİAMLARLA YILDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Antep’te gerçekleşen katliamın Ortadoğu’daki gelişmelerden bağımsız ele alınamayacağını kaydetti. Halkların kaderini eline alma mücadelesini hem Kuzey Kürdistan’da hem de Rojava’da boğulmaya çalışıldığını vurgulayan SODAP, “Kürt illerinde uzun süreli sokağa çıkma yasağı ve yıkımlarla iradesini teslim alamadıkları halkı katliamlarla yıldırmaya çalışıyorlar” dedi.

DAİŞ’in yaptığı her eylemden Saray/AKP iktidarının sorumlu olduğunun altını çizen SODAP, hükümetin darbe teşebbüsü sonrası Gülen Cemaati ile olan birlikteliğini yeni katliamlarla unutturmaya çalıştığını kaydetti. Türkiye’nin iç savaşa sürüklendiğine dikkat çeken SODAP, şöyle devam etti: “Katliamlara, faşizme karşı halkların birlikte mücadelesini örmeye ve yükseltmeye devam edeceğiz. Halkların kaderini eline alma, geleceğini inşa etme mücadelesini geliştireceğiz. Katliamlar Bizleri Yıldıramaz, yaşasın Halkların Kardeşliği.”

HAZİRAN: ÖRGÜTLÜ KÖTÜLÜK BİR KEZ DAHA İNSANLIĞA SALDIRDI!

Birleşik Haziran Hareketi, yayınladığı açıklamasında “İnsanlığın tüm güzel değerlerini hedef alan caniler sürüsü bu gece insanlığın gelecek tahayyülünün, neşesinin ve mutluluğunun paylaşıldığı en güzel ana saldırdılar” dedi.

Katliam, bağıra bağıra geldiğini söyleyen ve devletin 10 Ekim’le ilgili hazırladığı iddianamede, IŞİD’in kürt düğünlerini kana bulamak için “Emir”lerinden izin istediği bilgisi  hatırlatan açıklama, “Bu katliam, daha öncekiler gibi Suriye yangınının parçasıdır. Ülkemizi cihatçılarla kol kola Suriye savaşının parçası haline getiren AKP iktidarı, daha öncekiler gibi bu katliamın da sorumlusudur. Gaziantep, AKP’nin bilgisi dahilinde, göz göre göre IŞİD’in Türkiye’deki merkez üssü haline getirildi. Paris katliamı sonrasında Gaziantep’de kutlama yapan IŞİD’e göz yumanlar, bu ülkeye ve halka karşı işledikleri suçlarının hesabını verecektir. Suriye ve ülkemizde dökülen her damla kanda AKP ile birlikte ABD emperyalizminin de sorumluluğu vardır. Suriye’yi etnik ve mezhepsel temelde parçalayan, iç savaşı kışkırtan ABD emperyalizmi bölgemizden ve ülkemizden defedilmediği sürece de bu kan akmaya devam edecektir.” diyen açıklama şöyle devam etti; “her şeye rağmen memleketimizin özgür ve aydınlık geleceğini savunmaya devam edeceğiz. Neşeyi, umudu ve hayatı çoğaltmak için omuz omuza vereceğiz.”

İHD: ‘TÜRKİYE BARIŞ POLİTİKASI İZLEYEREK HALKIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYABİLİR’

İnsan Hakları Derneği (İHD), Antep’te gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Saldırı doğrudan doğruya Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Beybahçe Mahallesine ve bir Kürt düğününe yapıldığını kaydeden İHD, bu saldırının Rojava’da halka yönelik saldırılardan farksız olmadığını belirtti. Türkiye’nin Ortadoğu’da izlediği anti Kürt ve anti Şii politikadan vazgeçerek, Rojava’daki Kürtleri tehdit etmekten vazgeçmesini isteyen İHD, “Türkiye içeride ve dışarıda barış politikaları izleyerek halkını güvenlik ortamında tutabilir. 20 Ağustos günü KCK tarafından yapılan açıklamada, Abdullah Öcalan ile yeniden diyaloğa geçilmesi ve müzakerelerin başlatılması halinde çatışmasızlığın başlatılabileceğinin belirtilmesi oldukça önemlidir. Hükümetin bu çağrıya kulak vermesi ve biran önce iç barışı sağlayacak adımlar atması gerekmektedir” dedi.

DİSK: BU KATLİAM AKP’NİN SURİYE POLİTİKASINI SONUCUDUR

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Antep’teki canlı bomba saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu insanlık dışı katliamı gerçekleştirenleri lanetliyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi. Her geçen gün yeni bir katliamın yaşandığı ülkede iktidarın, bir kez dahi siyasi sorumluluk üstlenmemesi ve hesap vermemesinin artım kabul edilemez bir noktaya ulaştığını kaydetti.

“Bu katliam hükümetin izlediği vahim Suriye politikasının sonucudur” diyen Beko, “Bu katliam, Şam’da ‘bayram namazı’ kılma hayallerinin, Ortadoğu’daki savaşa taraf olma politikasının sonucudur. Bu katliam, bu cihatçı çetelerin Antep’i adeta üs olarak kullanmalarına göz yumulmasının sonucudur. Bu katliamın sorumluları, Suriye sınırını bu katillere açan, onlara silah verenlerdir” diye belirtti.

“Ülkemizi cihatçıların üssü haline getirenlerden, bombaları kilometrelerce taşımalarına müsaade edenlerden hesap sormak zorundayız” diyen Beko, yalnızca ölmemek için değil, insanca yaşamak, kardeşçe yaşamak, yani demokratik bir ülkede yaşamak için hesap sormak zorunda olduklarını kaydetti.

AKP hükümetinin Suriye politikasını derhal değiştirmesi gerektiğini ifade eden Beko, “Çalışırken ölmediğimiz, savaşta ölmediğimiz, katliamlarda ölmediğimiz bir ülkeyi ancak ve ancak emek kurabilir, emeğin mücadelesi kurabilir. Savaşa, katliamlara, ölümlere karşı birlikte yaşama ve birlikte yaşatma irademizi savunmaya devam edeceğiz” dedi.

(Siyasi Parti ve Kurumların bilgisi ulaştıkça güncelleniyor..)

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, Antep katliamını lanetlemek için çağrı yaptı. 

antep-istanbul cagri-emek demokrasi koordinasyonu
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir