Diyarbakır’da Antep katliamı protesto edildi

Antep katliamı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bileşenleri ve yüzlerce yurttaşın katılımıyla Diyarbakır’ın Ofis semtinde bulunan DTK binası önünde protesto edildi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Antep katliamını kınayan basın açıklaması yaptı. Polisin dışarıda yapılmasına izin vermek istemediği açıklama DTK binası önünde yapıldı.

Kitle sık sık, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları attı.

Açıklamada konuşan DTK Daimi Meclis üyesi Musa Farisoğulları, 2013 Newroz deklarasyonu sonrası Dolmabahçe mutabakatı ve 7 Haziran seçim sonuçlarının Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir fırsat iken, iktidar uğruna heba edildiğini söyledi.

Farisoğulları, paramiliter güçlerin devreye girmesiyle özelde Kürdistan’da, genelde tüm Türkiye’de katliam, soykırım, baskı, gözaltı, tutuklamalar ve 15 Temmuz darbe girişiminin yaşanmasına zemin sunduğunu ifade etti. Antep’teki vahşi saldırının DAİŞ çeteleri tarafından yapılmış olsa da sorumlusunun AKP hükümeti olduğunun altını çizen Farisoğulları, “KCK’nin dün sürece ilişkin yaptığı açıklamada, savaş sürecinin barış sürecine evrilmesi için yayınladığı deklarasyon sonrası Dîlok’ta böyle bir katliamın gerçekleşmiş olması; AKP devletinin başta Rojava ve tüm Kürt halkımıza karşı uyguladığı inkarcı ve katliamcı politikalarının sonucudur” dedi.

Demokratik kitle örgütlerinin ve halkların bulunduğu her alanda tepkisini ortaya koymasını isteyen Farisoğulları, “Bu günden itibaren 3 günlük yas ilan ediyoruz. Demokratik Toplum Kongresi ve bileşenleri olarak saldırıyı lanetliyor ve kınıyoruz. Bu vahşi saldırı sonucu şehit düşenlerin, başta ailelerine ve tüm halkımıza baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” diye belirtti.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir