Düğüne saldırı olacağı Ankara katliamı iddianamesinde vardı

Antep’te düğüne dönük bombalı saldırı planı, 10 Ekim Ankara Garı katliamı iddianamesinde yer alıyordu. Ankara katliamını planlayan DAİŞ’li Yunus Durmaz’ın, DAİŞ’in sözde Türkiye emiri İlhami Balı’dan düğüne bombalı saldırı için izin istediği iddianamede açıkça belirtilmişti.

Antep’te Siirt Pervari’li bir ailenin mahallede düzenlediği düğüne dönük bombalı saldırının uzun zaman önce planlandığı ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 10 Ekim Ankara Garı saldırısıyla ilgili iddianamesinde yer verdiği bilgiler, DAİŞ’in Antep’te düğünlere saldırı düzenleyeceğine yer verilmişti.

Ankara’da barış mitngine düzenlenen ve 100’ün üzerinde insanın yaşamını yitirdiği katliamın planlayıcısı DAİŞ’li Yunus Durmaz’ın DAİŞ’in sözde Türkiye emiri İlhami Balı’yı bilgilendirdiği ve eylem onayı istediği, 6 Ekim’de yazıldığı düşünülen “WRD0904.TMP.DOCX” isimli metinde “Gaziantep’te suikast ve mıknatıslı bomba ameli yapmak için izin istiyoruz bunun artısını eksisini düşündük, aralıklı ve kuvvetli vurulmazsa polis üstünü çabuk kapatır” ifadeleri yer alıyordu.

Acil cevap istenilen o metinde,

“1: NATO patriotları çekiyor, yol güzergâhları biliniyor, tamam derseniz geçiş yollarına mayın döşeyerek bekleyeceğiz. Bunlara yapabileceğimiz en uygun amel mayın.

2: PKK’liler düğün yapıyorlar. Bu düğüne sadece akraba olduğu için gelenler de var ama geneli PKK’li ve düğünlerde PKK bayrağı açılıyor, PKK şarkıları söyleniyor böyle bir yere amel yapalım mı diye soruyorum. Bugünlerde düğün var. Tamam derseniz amel yapacağız inşallah” yazıyordu.

antep-katliam-ankara iddianame

Durmaz çatışmada öldürüldü

Yunus Durmaz, 19 Mayıs’ta Dîlok’ta polisin düzenlediği operasyonda, yakalanacağını anlayınca intihar yeleğindeki bombaları infilak ettirip parçalanarak ölmüştü. Durmaz’ın 5 Haziran 2015 tarihindeki HDP’nin Amed (Diyarbakır) mitingine gerçekleştirilen bombalı saldırıda da yer aldığı belirtiliyordu. (DİHA)

 
2 thoughts on “Düğüne saldırı olacağı Ankara katliamı iddianamesinde vardı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir