Hande Kader’in katledilmesi protesto edildi: ‘Herkes için adalet’

LGBTİ örgütleri ve transfobi karşıtları, trans Hande Kader’in katledilmesini protesto etti. Polis ablukası altında yapılan eylemde, nefret cinayetlerine karşı yasal koruma talep edildi, transfobik cinayetlerin politik olduğu vurgulandı.

Tecavüz edilerek katledilen trans Hande Kader için İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla Beyoğlu Tünel’de eylem yapıldı. Polis, Galatasaray’a yürümek isteyen kitleyi engelledi, eylem Tünel meydanında gerçekleştirildi.

hande kader-tunel-2

“Hande için adalet herkes için adalet” şiarıyla gerçekleştirilen eyleme LGBTİ örgütlerinin yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile aralarında SKM, YDK, DKH’nin de aralarında olduğu kadın örgütleri ile transfobi karşıtları katıldı.

Bir kişi daha eksilmeyeceğiz, Hande için adalet herkes için adalet” yazılı pankart açılan eylemde trans ve kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve Antep katliamını lanetleyen dövizler taşındı. Eylemde sık sık “Trans cinayetleri politiktir”, “Hande Kader burada katilleri nerede” sloganları atıldı, nefret cinayeti sonucu yaşamını yitirenlerin isimleri sıralandı.

HDP Milletvekili Kerestecioğlu yaptığı konuşmada, kadınların, transların ve sivillerin katledildiği bir dönemde tutulan “demokrasi nöbetleri”nin palavradan ibaret olduğunu söyledi. Kerestecioğlu, LGBTİ haklarının demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu belirtti, birlikte mücadele ve dayanışmayla tüm katliamlara son vereceklerini söyledi.

hande kader-tunel-11

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Fadime Çelebi de yaptığı konuşmada, iktidarın LGBTİ’lerin “hastalıklı” olarak gördüğünü söyledi. Çelebi, LGBTİ’lerin değil, 9 aylık bebeğe tecavüz edenlerin, LGBTİ’leri ve kadınları katledenlerin ve bunlara sebep olanları yargılamayan zihniyetin hastalıklı olduğunu söyledi. Çelebi, LGBTİ’lerin mücadelesinde her zaman yanlarında olacaklarını kaydetti.

LGBTİ örgütleri adına yapılan ortak açıklamayı İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Başkanı Ebru Kırancı ve trans aktivist İdil Su okudu.

Katillerin ve katliamlara yol açanların kimler olduğunun bilindiği belirtilen açıklamada, trans cinayetlerinin de kadın cinayetlerinin de politik olduğu kaydedildi. Açıklamada, nefret cinayetlerine karşı yasal koruma talep edildi.

Antep’te yaşanan DAİŞ katliamından sorumlu olanları yakalanması gerekenlerin bugün Onur Yürüyüşlerini terörize etmekle meşgul olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Handenin katilini bulana dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Tek bir kişi dahi eksilmeyeceğiz. Ve Hande’nin bedenini tutuşturan ateşi dindirene kadar erkek egemen sisteme karşı mücadele edeceğiz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir