IŞİD örgütlenmesinin araştırılması AKP, CHP ve MHP oylarıyla reddedilmişti

Antep’te bir düğüne dönük kanlı saldırıyı gerçekleştiren IŞİD’in kentteki örgütlenmesinin soruşturulması için Haziran ayında HDP tarafından verilen araştırma önergesi AKP, CHP ve MHP’nin oylarıyla reddedilirken, soruşturulmayan IŞİD yapılanması 51 kişinin yaşamını yitirdiği bir katliama daha imza attı.

51 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın yaşandığı ve yıllardır IŞİD’in açık bir şekilde örgütlenmesiyle gündeme geldiği Antep’teki yapılanmasının açığa çıkartılması için HDP tarafından verilen araştırma önergesi AKP, MHP ve CHP’nin oylarıyla reddedilmişti. Örgütün kentteki faaliyetlerinin sık sık gündeme gelmesi ve kentin adının, neredeyse IŞİD ile eşit derecede anılır duruma gelmesiyle bunun tüm boyutlarıyla araştırılmasını isteyen kentin HDP’li milletvekili Mahmut Toğrul, verdiği araştırma önergesinde bütün faaliyetlerinin açığa çıkarılması ve gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti. Ancak 29 Haziran’da Meclis Genel Kurulu’na görüşülen önerge kabul edilmeyerek, dün yaşanan katliama zemin hazırlandı.

Araştırma önergesinin görüşüldüğü 29 Haziran Çarşamba günü Genel Kurul’da önergesi üzerine söz alan Toğrul, IŞİD’in kentteki varlığına dikkat çekmiş ve şunları söylemişti:

“Gaziantep öyle bir hâle gelmişti ki değerli arkadaşlar, dünyanın her ülkesinde çeteler rahatlıkla Atatürk Havalimanını kullanarak, Gaziantep Havalimanında ve Gaziantep-Kilis sınır hattını kullanarak karşıya geçmişler, orada savaşmışlar ve tekrar ülkeye dönerek maalesef ülkemizi kan gönlüne çevirmişler. IŞİD’in sözde sınır emiri olan ‘Ebubekir’ kod adlı İlhami Balı’nın aslında bu sınır geçişlerinin tamamını yönlendirdiği ve tüm irtibat noktalarının bilindiği, şu anda Gaziantep’te yürüyen bir mahkemede, Gaziantep 2. ve 5. ağır ceza mahkemelerinde yürüyen bazı davarlarda bu ‘tape’lerin mevcut olduğu anlaşılıyor. Yine, hem Suruç patlamasını yapan hem Ankara Garı meydanının patlama tasarısını çizen Yunus Durmaz’ın da kayıt altında takip edildiği, tüm faaliyetlerinin izlendiği ortaya çıkıyor ama ne hikmetse bu kadar veriye rağmen, bu kadar istihbarata rağmen, bu kadar fiziki ve teknik takibe rağmen bunların kendilerini patlatması ve ülkemizi kan gölüne çevirmesi engellenemiyor.”

Toğrul, o günlerde yaşanan Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıya işaret ederek bugün bu araştırma komisyonlarının kurulmaması maalesef önümüzdeki sürecin daha da tehlikeli bir hâl alacağının açık işareti olacağı uyarısı da yapmıştı.

Ancak, Toğrul’un bu uyarılarına rağmen o gün araştırma önergesi yapılan elektronik oylamayla reddedildi.  (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir