Karkamış’da toplanan cihatçı çetelerin Türkiye’nin gözetiminde Suriye’ye geçirilişi

Antep’e bağlı Karkamış ilçesinde Türkiye’nin gözetiminde toplanan çetelere ait görüntüler ortaya çıktı. Dün akşam Antep’in Karkamış ilçesindeki boş arazilere 9 havan mermisi atıldı. Havan mermilerinin düşmesinin ardından, sınırın sıfır noktasındaki bazı vatandaşlar tahliye edilerek ve sokağa çıkma yasağı uygulanarak cihatçı çetelerin sınırdan geçişi uygulandı.

Halep’in Bab ilçesine bağlı El-Rai kasabasında yaklaşık 10 gündür çete grupları toplanıp silah teslimatı yapıyordu ancak ortaya çıkan yeni görüntüler çete gruplarının en son Türkiye’nin  gözetiminde Antep’in Karkamış ilçesinde topladıklarını gösteriyor.

Dün ANHA’da yayınlanan haberde güvenilir bir kaynağın verdiği bilgilere göre, El-Nusra ve Ehrar El-Şam gruplarından oluşan Ceyş El -Fetih adlı çete grubu son 10 gündür bir tiyatro gibi El-Rai’ye sözde saldırıyor ve bazen ele geçiriyor ama sonradan DAIŞ El -Rai’yi tekrar geri alıyor. En son 18 ağustosta aynı oyun oynandı ve güya El-Rai kasabası Ceyş El-Fetih’in eline geçiyor fakat 19 ağustostun sabahında DAIŞ kasabayı tekrar geri alıyor.

Sonrasında ortaya çıkan bilgiler bu yaşananların belli bir planın parçası olarak yapıldığını gösterdi.

Senaryoya göre El-Fetih adlı grubun bir bileşeni olan Fırka El -Hemze  grubunun Türkmen Sey Polat adlı  sorumlusu Avrupa, ABD ve Türkiye’nin destek olarak gönderdikleri silahları El-Rai’ye götürüp DAIŞ’e teslim ettikten sonra tekrar geri çekiliyorlar.

El-Hemze grubunun içinde eski adı Ehfadı Selahaddin olan ve Kürtlerden oluşan Liwa El-Hemze adlı küçük bir grup da yer alıyor.

Söz konusu gruplar DAIŞ’ın Ezaz’a bağlı Eyn Deqne köyüne ve Til Rıfat kasabasına yönelik saldırısında da yer almıştı

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre, içinde Osman Salih komutasındaki Sultan Murat çete grubunun da yer aldığı söz konusu  gruplar Türkiye üzerinden saldırıyorlar.

Karkamış toplantısı

Söz konusu gruplar dün de Bakurê Kürdistan’ın Antep kentine bağlı Karkamış ilçesinde  Türkiye’nin gözetiminde toplandı. Edinilen bilgilere göre, bu gruplar toplantıda Cerablus’a dönük planların gerçekleştirilmesi veya DAIŞ’ten devralınması konusunu tartıştıkları öğrenildi.

Toplantı sonrası çekilen görüntülerde çetelerin karşılıklı konuşmalarında Cerablus’a geçecekleri ve orayı destekleyecekleri ifade ediliyor. Daha sonra da  arabalarla sınırı geçip Suriye’ye girdikleri görülüyor.

 
One thought on “Karkamış’da toplanan cihatçı çetelerin Türkiye’nin gözetiminde Suriye’ye geçirilişi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir