Yüksekdağ: Alçak saldırılara karşı insanlık barikatına davet ediyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, katliamda yakınlarını kaybeden aileleri ziyaret etti, acılarını paylaştı. Yüksekdağ, “Bu alçak saldırıyı, bütün öfkemizle, bütün yüreğimizle kınıyoruz, tüm Türkiye halklarını vicdanda, ahlakta, insanlıkta birleşerek alçak saldırılara karşı insanlık barikatı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, şu ana kadar 50 can kaybının yaşandığı DAİŞ katliamı sonrasında ailelere başsağlığı ziyaretinde bulundu.

Katliamın ardından programını değiştirerek Antep’e geçen Yüksekdağ, Yeşilkent Mezarlığı’nda yakınlarını kaybeden şehit ailelerini ziyaret etti. Ağıtlar yakılan mezarlıkta oğlunu kaybeden bir annenin acısını paylaşan Yüksekdağ da gözyaşlarını tutamadı.

Gazetecilere açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, yaşanan katliam saldırısının bütün insanlık ve ahlak sınırlarını ezip geçen karanlık güçler tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti. Yüksekdağ, “DAİŞ tarafından gerçekleştirildiği kesin olarak değerlendiriliyor. Şu ana kadar 50 kardeşimiz yaşamını kaybetti” dedi.

‘ALÇAK SALDIRILARA KARŞI İNSANLIK BARİKATI OLALIM’

Hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Yüksekdağ, “Bu alçakça saldırıyı, bütün öfkemizle, bütün yüreğimizle kınıyoruz” dedi, tüm Türkiye halklarını vicdanda, ahlakta, insanlıkta birleşerek alçak saldırılara karşı insanlık barikatı olmaya davet ettiklerini söyledi.

Türkiye toplumunun saldırıları hak etmediğini ifade eden Yüksekdağ, “Bir düğüne yapıldı bu saldırı. Bu saldırı, saldırganların bütün insanlık değerlerini yitirdiğinin ve hiçbir davaya hizmet edemeyecek kadar insanlıktan çıktıklarının göstergesidir. Ölenlerin yarıya yakını çocuk. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar katledildi” şeklinde konuştu.

Kürt halkına düğün yapmanın bile çok görüldüğünü dile getiren Yüksekdağ şöyle devam etti: “Dün de sayısız saldırı gerçekleştiriliyordu ama hiçbiri bu kadar ahlaksız ve zalimce değildi. Hiçbiri bu kadar insanlıktan çıkmış değildi. Düğün gibi insanların bir araya geldiği coşkusunu, dayanışmasını, enerjisini birleştirdiği yerlere yapılan saldırılar nefretin hangi boyutlara geldiğini gösteriyor. Türkiye’de nefret örgütleniyor, yönlendiriliyor.”

Katliamda siyasi iktidarın da sorumluluğu olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, “Saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olması son dönemde yaptığımız uyarıların hiçbirisinin dikkate alınmadığını gösteriyor. 10 Ekim katliamı dosyasında iddianamelere yansıyan itiraflardan birisiydi Şahinbey ilçesinde gerçekleştirilecek bu saldırı. İddianameye kadar geçmiş bir risk olmasına rağmen önleyici tedbir geliştirilmiyor” diye konuştu.

‘IŞİD BU ÜLKEDE KANLI SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİRME OLANAĞINI BULUYOR’

İktidarın güvenlik politikasının Kürde karşı, Aleviye karşı, kadına karşı, gence karşı, HDP’ye karşı sürdürüldüğünü kaydeden Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Demokratik sivil siyasette ısrar edenlere güvenlikçi politikanın en aşırısı, baskıların en fazlası uygulanıyor ama IŞİD gibi kanlı terör örgütüne karşı önleyici güvenlik tedbirleri geliştirilmiyor. Defalarca duymuşsunuzdur kaç IŞİD sanığı, şüphelisi tutuklusu salıverildi. Kimisi gözaltında emniyet sorgusundan, kimisi cezaevinden salıverildi. Demokrasi isteyenler ‘makul şüphe’ iddiasıyla gözaltına alınabilir, aylarca hapiste yatabilir ama IŞİD bu ülkede en güvenli şekilde üstleniyor. Terör faaliyetlerinin organizasyonlarını geliştiriyor ve kanlı saldırılarını gerçekleştirme gücünü ve olanağını buluyor.”

Bir kere daha “Yürekler yanmasın” çağrısı yaptıklarını belirten Yüksekdağ, “Bir kere daha insanlığımız kanamasın diyoruz. Burada katledilen her bir canımızın kaybı bütün Türkiye halklarının yarasıdır. Ve bu saldırıları önlemeyen siyasi iktidarın ayıbıdır, eksiğidir. Siyasi iktidarın bu saldırıları engellemesi gerek. Bu zamana kadar adım atmadığı için siyasi sorumluluğu vardır, bunu kimsenin unutmaması gerek” şeklinde konuştu.

‘KÜRDÜN ACISIYLA ALAY EDENLER UNUTULMAYACAK’

Düğün yerinde hayatını kaybeden 50 kişinin arkasından iktidar yandaşlarının “PKK sempatizanları” şeklinde haberler ve yorumlar yaptığına işaret eden Yüksekdağ, “Bu yayınlar basın tarihinin yüz karasıdır. Kimse sanmasın ki bunlar hatırlanmayacak veya bir gün unutulacak. Asla unutmayacağız, o kirli propagandayı yapanları, Kürdün acısıyla alay edenleri, yalanlarla gerçeği çarpıtanları bir kerede gerçeği katledenleri… Bu gözü yaşlı, yüreği yaralı insanlar unutmayacak. Üzüleceğiz, yasımızı tutacağız ama böyle bir ahlaksızlığın propagandasını yapanları da asla unutmayacağız, tarih da unutmayacak” diye belirtti.

Yüksekdağ konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Dün Adli Tıp ve olay yerinde buluşan halkımıza, şehit ve yaralı yakınlarımıza yönelik ırkçı bir saldırı gerçekleştirildi aynı zamanda. Bu nasıl bir düşmanlıktır, bu nasıl bir nefrettir? Duyanın insanlığı tükenir, bunu kimse unutmasın. Bu nefret çürütür. Nefreti asla unutmayacağız. Bu acıları paçavraya çevirip bizlere dayatanlara iade edeceğiz.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir