Antep’te cenaze törenine ırkçı saldırı

Antep’te katliamda yaşamını yitiren Kumru İlter ve Ahmet Toraman’ın cenaze törenine saldıran ırkçı grup, cenazelerin defnedilmesini engelledi. Tekbir sesleri ve bayraklarla mezarlığa girenler aileye ve yurttaşlara saldırdı.

Antep katliamında ağır yaralanan ve bugün yaşamını yitiren 13 yaşındaki Kumru İlter ile yaşı öğrenilemeyen Ahmet Toraman’ın cenazesinin defnedilmesine ırkçı bir grup engel oldu. İlter ve Toraman’ın aileleri, çocuklarının cenazesini aldıktan sonra katliamda yaşamını yitirenlerin defnedildiği Yeşilkent Mezarlığı’na defnetmek istedi.

Cenazeler mezarlığın camisinden alınmak istenirken ellerinde Türk bayraklarıyla gelen bir grup, aileye engel oldu. “Asker cenazesi var” denilerek cenazelerin getirilmesi geciktirildi. Bunun üzerine HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Valilik ile görüştü ve asker cenazesinin olmadığını öğrendi. Bunun üzerine aile bireyleri ve halk cenazeleri almak isterken, ırkçı grup tekbir sesleriyle halka saldırdı. Saldırı ile birlikte halkın özsavunmasını almasıyla taşlı, sopalı çatışma başladı.

Mezarlığa polis ve askerler gelirken şu ana kadar herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Cenaze törenine gelen milletvekilleri, Jandarma ile görüştü. Askerler, “Herhangi bir slogan atarsanız müdahale ederiz” dedi.

Irkçı grup mezarlığın dışına doğru çekilirken, cenazeler defnedilmeye başlandı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir