Atılım ve Özgür Gündem: ‘OHAL sansürü değil dayanışmamız kazanacak’

Atılım ve Özgür Gündem Halkların eşitlik ve özgürlük davasının sesini yükseltmeye çalışan özgür basın, her türlü bedel pahasına susturulamayacak, ezilenlerin sesi olmaya devam edecek. OHAL sansürleri değil, özgür basın ve dayanışmamız kazanacak.

Atılım gazetesinin özel eki olarak çıkan Gündem gazetesinin “Fail aynı, hedef aynı” manşetli sayısı hakkında verilen toplatma kararını kınayan Özgür Gündem ve Atılım, “Hiçbir baskı ve zorbalık amacına ulaşamayacak. OHAL sansürleri değil, özgür basın ve dayanışmamız kazanacak” dedi.

Atılım ve Özgür Gündem gazeteleri ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, “AKP/Saray iktidarının OHAL saldırısı ile karşılaşan Özgür Gündem gazetesi, dayanışmanın bir ürünü olarak Atılım gazetesinin özel sayısı olarak yayınını sürdürdü” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“90’lı kirli savaş yıllarında gazete binalarının bombalandığı, çalışanlarının sokak ortasında katledildiği dönemler yaşadık. Ama hiç susmadık, boyun eğmedik. Şimdi bir kez daha kirli savaş yıllarını aratmayan OHAL ve baskı düzenine geri döndük. Gazete binalarının mühürlendiği, çalışanlarının işkenceyle gözaltına alındığı bir döneme girdik. Bu zulmü, özgür basın geleneğinin dayanışma gücü ve iradesiyle boşa çıkardık, büyük oranda aştık.

Çalışanlarının çoğu gözaltında iken Özgür Gündem gazetesi, basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkına olan inançla okurlarına ulaşmaya devam etti.

Özgür Gündem’in, Atılım özel sayısı olarak yayınlanan bugünkü nüshası hakkında ise toplatma kararı çıkarıldı, Mardin’de Mazlum Alas isimli dağıtımcısı gözaltına alındı.

Darbe hukukunun örnekleri sayılacak bu kapatma, toplatma ve gözaltı uygulamalarını kınıyoruz.

Özgür basın geleneğinin önemli mevzi olan Özgür Gündem ve Atılım gazeteleri olarak, önümüzdeki dönemde de dayanışmayı büyütme ve halka gerçeklerin ulaştırılması sorumluluğu ile hareket edeceğimizi belirtiyoruz.

Halkların eşitlik ve özgürlük davasının sesini yükseltmeye çalışan özgür basın, her türlü bedel pahasına susturulamayacak, ezilenlerin sesi olmaya devam edecek. Hiçbir baskı ve zorbalık amacına ulaşamayacak. OHAL sansürleri değil, özgür basın ve dayanışmamız kazanacak.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir