Darbe girişiminden sonra YAŞ ikinci kez toplanıyor

Darbe girişiminden sonra ikinci kez Yüksek Askeri Şura toplantısı gerçekleştiriliyor. Yarın Çankaya Köşkünde gerçekleştirilecek olan toplantıda hükümetin güvendiği rütbelilerin görev süresini uzatacağı öğrenildi. Aynı zamanda, darbe gecesi başlayan ve süregelen iktidar kanatları arasındaki pazarlığın da sonuçlarının alınacağı bir toplantı olacak.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yarın Çankaya Köşkü’nde toplanacak.

YAS toplantisi-2

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayımlanan kanun hükmünde kararnameyle yapısında değişikliğe gidilen YAŞ, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı ile kuvvet komutanlarından oluşacak.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ağustos ayı içinde bir YAŞ toplantısı yapmayı hedeflediklerini, bu toplantıda özellikle görev süresinin uzatılması uygun görülen albaylarla ilgili konuların görüşüleceğini ifade etmişti.

İkinci kez toplanan Yüksek Askeri Şura’da görev süreleri uzatımı yanında, darbe gecesi Saray ve geleneksel Ulusalcı-Ergenekon kanadı arasındaki başlayan ve süregelen pazarlığın da sonuçlarının alınacağı bir toplantı olacak.

Darbeden önce Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki “Çakmak Salonu”nda yapılan “çok gizli” nitelikli toplantı, ilk kez darbe girişiminden sonra 28 Temmuz’da karargah dışında Çankaya Köşkü’nde, Başbakan Yıldırım başkanlığında toplanmış, TSK’daki terfi ve atamaların yanı sıra cemaatin darbe girişiminin detayları görüşülmüştü.

Yapılan YAŞ toplantılarında TSK komuta kademesi şekillendirilirken, çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ile de TSK dizayn edildi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir