İHD: Barış cephesini büyütmeliyiz

Özgür Gündem editörlerinin darp edilerek gözaltına alınmasını ve yazar Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasını protesto eden İHD İstanbul Şubesi, barış cephesini büyütme çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Özgür Gündem gazetesinin basılması ve çalışanlarının darp edilerek gözaltına alınmasını şube binasında yaptıkları basın toplantısıyla protesto etti.

İnsan Hakları derneği adına basın açıklamasını okuyan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Panuş, Aslı Erdoğan’ın tutuklanması, Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın gözaltı sürelerinin uzatılması ülkede basına dönük baskı politikalarının giderek arttığının en somut örneği olduğunu söyledi .

‘Gazeteler kapatılıyor, gazetecilere işkence yapılıyor’

İHD İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Paluş, 70’ten fazla gazetecinin cezaevlerinde tutulduğunu belirterek, basın üzerindeki baskıların geçmiş dönemlerden daha şiddetli ve acımazsız olduğunu ifade etti. Paluş, “Devletin toplumu baskı altına almak için gazetecileri, yazarları ve aydınları bir plan dahilinde gözaltına almaktadır. Devlet sınırlarını aşarak gazete kapatıyor, gazetecilere işkence yapıyor, tecavüzle tehdit ediyor, gazete ve siyasi parti binalarını talan ediyor, kendine yönelik en ufak eleştiriyi dahi şiddetle bastırmaya çalışıyor” dedi.

‘Barış cephesini büyütmeliyiz’

Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasını baskıcı politikaların en somut göstergesi olduğunu söyleyen Paluş, “Baskıcı uygulamalar bireylerin bedenlerini, özgürlükleri üzerinden toplumu ayarlamaya çalışmakta gözdağı vermektedir. Kendimizi devletten korumak, haklarımızı savunmak için barış cephesini büyütmeli, özgürlük ve hak taleplerimizi topluma tüm açıklığıyla anlatmalıyız” diyerek konuştu.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir