KCK’nin deklarasyonuna Alevilerden tam destek

KCK’nin yayınladığı deklarasyona destek veren Alevi örgütleri, “KCK’nin yapmış olduğu açıklama çok olumlu ve yerinde bir açıklamadır. Fakat karşılığını bulamazsa ülke, daha kötü noktalara sürüklenecektir” diye belirtti.

KCK’nin Kürt meselesinde gelinen son noktayı değerlendirdiği, yaşanan süreci ve bundan sonra izlenmesi gereken çözüm yoluna ilişkin yayınladığı deklarasyona Alevi örgütlerinden destek geldi.

Deklarasyona ilişkin değerlendirmelerde bulunan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Baki Düzgün, ülkede 40 yıldır süre gelen aktif bir savaş hali olduğunu ve bu savaşta başta Kürtler ve Aleviler olmak üzere katledilenlerin hep ezilenler olduğunu söyledi. “Cenazelerin gitmediği şehir kalmadı” diyen Düzgün, savaşın sonlandırılması adına KCK’nin atmış olduğu adımı olumlu ve saygıyla karşıladıklarını belirtti. KCK’den Aleviler için getirilen önerinin çok kıymetli ve anlamlı olduğunu da ifade eden Düzgün, barış adına atılan her adımın arkasından patlak veren kaosa rağmen “barış” demekten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

‘Deklarasyondan sonra patlamanın olması tesadüf değil’

10 Ekim Ankara Katliamı’nda, patlamada da hedeflenenin barış olduğunu dile getiren Düzgün, Antep’teki patlamanın yayınlanan deklarasyonun ardından yaşanmasının tesadüf olmadığını dile getirdi. Düzgün, “Sürekli gece zebanileri, karanlık sevenler ve kandan beslenenler engel olduğu bu barış ortamından vazgeçmeyeceğiz biz. Bu uygulamalar ile bizleri yıldıramazlar. Bu anlamda KCK’nin atmış olduğu bu adım hükümet tarafından da doğru tespit edilir doğru okunursa ve çözüme doğru bir adım atılırsa, biz bu adımın direkt içinde oluruz, barışı ve özgürlükleri isteyen taraf oluruz” diye konuştu.

‘KCK bir çözüm iradesi açığa çıkardı’

Demokratik Alevi Derneği (DAD) Yöneticisi Bülent Felekoğlu ise deklarasyonun barış ve müzakere yolunda atılan adımın yerinde bir atılım olduğunu belirtti. Felekoğlu, “KCK bir çözüm iradesi açığa çıkardı ve inisiyatif aldı. Talepler de belli; İmralı ile görüşmelerin tekrar başlaması, Türkiye halklarının ve inançlarının görüşme koşullarının hazırlanması. Özellikle de dikkat çekici konu ve biz Alevilerin de önemsediği Alevi halkların temsiliyetinin görüşmelerde olması değerli. Bu açıklama aynı zamanda KCK’nin Alevi toplumsallığına bakışını bizlere göstermiştir” diye konuştu.

‘Hükümetinin bir karar vermesi şarttır’

Açıklanan deklarasyonun hemen sonrasında Dîlok’ta DAİŞ’in gerçekleştirdiği katliamın akıllarda soru işaretine neden olduğunu ifade eden Felekoğlu, “Bu katliam bizlere her çözüm dile geldiğinde katliamın devreye konmasını Suruç’u, Ankara’yı hatırlatıyor. Barış istemeyen selefi akıl devreye giriyor. Halklar olarak Türkiye ve Kürdistan bir rızk tarlası ise cümlemiz bunu ya ekip rıza ile pay edeceğiz. Devlet ve hükümetinin bir karar vermesi şarttır. Çünkü tüm sorumluluk kendisindedir. Kürt tarafı barıştan yana irade ve tavır koymuştur üzerine düşeni de yapacağını belirtmiştir. Sıra hükümette” dedi.

‘Destekliyoruz’

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz de, son bir yıldır yaşanan çatışmalı sürecin sadece Kürt illerinde yaşanmadığını batıya sıçradığını ve böyle devam ederse Türkiye sınırlarını da aşacağını söyledi. “Çözüm sürecinin tekrardan başlaması gerekiyor” diyen Deniz, ülkedeki kaos ve ötekileştirme politikasının her geçen gün daha ciddi zararlar verdiğini ve daha üst boyutlara taşındığını dile getirdi. Bu anlamda KCK’nin yayınladığı deklarasyonun, Aleviler için de uygun bir açıklama olduğunu ifade eden Deniz, “Sonuna kadar destekliyoruz. Ülkede artık akıtılan kanların durdurulması konusunda hemfikiriz. Biz Aleviler 72 millete aynı nazarla bakıyoruz. Ne gözyaşının ne de kan akmasını istemiyoruz” dedi.

‘KCK açıklamanın karşılığını bulmazsa ülke kötüye gidecek’

Yayınlanan deklarasyonun ardından Antep’te yaşanan katliama da değinen Deniz, “Bizi bu şekilde sindirmeye çalışıyorlar. Kim barışa yönelik bir girişimde bulunsa sonucun kötü olduğunu gördük. Fakat biz barışı talep etmekten vazgeçmeyeceğiz. Hükümet, girmiş olduğu yanlış yoldan bir an önce vazgeçmeli. Normalleşme sürecine girilmeli. Bununla ilgili olarak KCK’nin yapmış olduğu açıklama çok olumlu ve yerinde bir açıklamadır. Fakat karşılığını bulamazsa ülke, daha kötü noktalara sürüklenecektir” diye konuştu. (DİHA)

Bağrıyanık: KCK çözümün yolunu gösterdi, sıra hükümette

ESP: Diktatörlük değil özgürlük, savaş değil barış

Siyasi parti temsilcileri: AKP deklarasyonu dikkate almalı

Gazeteciler: KCK’nin açıklamasını iktidar dikkate almalı

KCK’den müzakere açıklaması: AKP gerekli adımları atacağını Türkiye halklarına deklare etmeli

 
5 thoughts on “KCK’nin deklarasyonuna Alevilerden tam destek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir