ABD’den Cerablus’a ilişkin açıklama

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Türkiye’nin Cerablus’taki DAİŞ hedeflerini vurduğu yönündeki haberlere ilişkin, “Operasyonlarını, amaçlarının ne olduğunu değerlendirmeyi Türklere bırakıyorum. Bize göre odak noktası IŞİD olmalı. Gördüğümüz kadarıyla bu da yapılıyor” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cook, geçen hafta Hesekê’de YPG’nin kontrolündeki bölgelerin Suriye ordusuna ait uçaklar tarafından bombalanması üzerine, koalisyon uçaklarının bölgeye gönderilmesine ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Koalisyon güçlerini Suriye’de korumaya devam edeceğiz. Bunu da geçen hafta gösterdik. Hava operasyonlarımızın detaylarına girmeyeceğim ama bunu yapmayı sürdüreceğiz. Hava gücümüzü gerektiğinde ortak operasyonlarda koalisyon güçlerimizi korumak için kullanacağız.”

Cook, Suriye’nin kuzeyindeki ABD güçlerinin tehdit altında olması halinde ABD’nin bu kuvvetleri koruma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Cerablus’ta YPG’nun özgürleştirdiği bölgeler ile DAİŞ çetelerinin bulunduğu yerleri vurduğuna ilişkin değerlendirme yapması üzerine Cook, konunun Türkiye makamlarına sorulmasını istedi.

Cook, Cerablus’un yabancı savaşçıların geçişi bakımından endişe noktası olduğunu belirterek, “Suriye’nin herhangi bir yerinde, özellikle de böyle önemli bir yerde, IŞİD’e yönelik baskı önemlidir. IŞİD’in Cerablus dahil, Suriye’nin her yerinden atılmasını görmeyi istiyoruz” dedi.

“YPG’nin de vurulması, ABD’de endişeye yol açtı mı?” sorusuna Cook, “Operasyonlarını, amaçlarının ne olduğunu değerlendirmeyi Türklere bırakıyorum. Bize göre odak noktası IŞİD olmalı. Gördüğümüz kadarıyla bu da yapılıyor” yanıtını verdi.

Pentagon Sözcüsü Cook, ayrıca 20 Ağustos’ta 54 kişinin hayatını kaybettiği Antep’teki saldırıyı da kınadı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir