Gazetecilerin tutuklanmasından önce Cem Küçük savcılarla ne görüştü?

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya savcılığa çıkarılmadan önce ifadeleri alan basın savcısı Umut Tepe’yi AKP’nin kalemşörlerinden Cem Küçük ziyaret etti. Saatler süren ziyaretin ardından Tepe ve Küçük, bu defa başsavcıvekilinin odasına çıktı.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği karar ile kapatılan ve binasına yapılan baskınla gözaltına alınan 25 çalışanın arasında yer alan Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya, dün “Örgüt üyeliği”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla sevk edildiği nöbetçi mahkemece “Örgüt üyesi olmak” gerekçesi ile tutuklandı.

Mahkemeden ilginç değerlendirme

Mahkeme tarafından tutuklama gerekçesi ise, “Söz konusu gazetenin PKK/KCK örgütünün yargı kararıyla silahlı terör örgütü olarak kabul edildiği, bahsi geçen gazetenin PKK/KCK tarafından finanse edildiği ve şeklinde belirtildi. Bunun yanında gazete binasında yapılan baskında gazetede bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kitapları, gazete haberlerinde KCK Eşsözcüsü Besê Hozat ve PKK/KCK yöneticilerinin röportajlarına yer verilmesi Özgür Gündem gazetesinin yayınları ile PKK örgütünün propagandasının yapılması ve kitlesel eylemlerde bulunmasının altyapısının oluşturulmaya çalışıldığı, yukarda belirtildiği üzere PKK tarafından kurulduğu ve uzun süreden beri faaliyette bulunduğu açıkça anlaşılan gazetede görev yapan şüphelilerin gazetenin yayın politikasını bilerek gazetede faaliyette bulundukları…” şeklinde gösterildi.

Mahkemede bu yönlü bir karar çıkarken, Kaya ve Kızılkaya Çağlayan Adliyesi’ne getirilmeden önce, adliyede bir buluşma dikkat çekti. Adliye kaynaklarının verdiği bilgilere göre, AKP kalemşörlerinden Star Gazetesi yazarı Cem Küçük, sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi’ne gelerek Kaya ve Kızılkaya’nın ifadelerini alan basın savcısı Umut Tepe ile görüştü. Tepe’nin odasında saatlerce süren görüşmenin ardından Küçük ve Tepe bu defa başsavcı vekilinin odasına çıktı.

Her ne kadar Küçük’ün yaptığı bir suç duyurusu kapsamında ifade vermek için adliyeye geldiği iddia edilse de, bu görüşmelerin saatler sürmesi ve iki gazetecinin ifadelerinin alınmasından hemen önce gerçekleşmesi dikkat çekti.

Başsavcı vekilinin odasındaki görüşme de saatlerce sürdü. Bu görüşmede neler konuşulduğu bilinmezken, Küçük’ün adliyeden ayrılmasının ardından Tepe tarafından Kaya ve Kızılkaya’nın ifadeleri alınmaya başlandı.

Aslı Erdoğan’ın tutuklanması öncesi de buluşma gerçekleşmişti

Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasının ardından gözaltına alınan gazetenin köşe yazarı edebiyatçı Aslı Erdoğan, çıkartıldığı mahkeme tarafından “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla tutuklanmıştı. Erdoğan’ın ifadesi öncesi Basın Savcısı Umut Tepe’nin odasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili’nin de aralarında bulunduğu hakim ve savcıların toplantı yapması ise dikkat çekmişti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir