Roboskî katliamı AİHM’de; ‘Failler yargılansın ki bir daha Roboskiler, Antepler yaşanmasın’

Türkiye’de yargı kapılarının kapanmasının ardından AİHM’e bireysel başvuruda bulunan Roboskîli aileler, katliamın askeri ve siyasi failleri yargılanıncaya kadar mücadele edeceklerini belirterek, “Failler yargılansın ki bir daha Roboskîler, Dîloklar yaşanmasın” dedi.

Şırnak’un Uludere ilçesinin Roboskî köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 sivil yurttaşın aileleri, Türkiye’de yargı kapılarının kapanması üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulunarak failler yargılanıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. Roboski Katliamı’nda oğlu Cemal Encu’yu kaybeden Süleyman Encu, AKP Hükümeti’nin Roboski Katliamı’nın faillerinin aklanması için uğraştıkça kendilerinin de adalet arayışlarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Katliamın tek sorumlusunun AKP Hükümeti olduğunu belirten Encu, “Çalmadık kapı bırakmadık, gerek siyasi partiler gerekse hukuk yoluyla başvuru yapmadığımız yer kalmadı. 5 yıl aradan sonra davamızı AİHM’e taşıdık. AİHM’in sorumlulardan hesap sormasını istiyoruz” dedi.

‘Katliamların hesabını soracağız’

Roboskî katliamının failleri yargı önüne çıkarılıncaya dek kararlı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Encu, sadece Roboskî’nin değil, Cizre, Şırnak, Silopi, Sûr, Nusaybin, Ankara, Suruç ve Antep katliamlarının da hesabını soracaklarını söyledi.

Roboskî İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış (Roboski-Der) Başkanı Veli Encu ise, soruşturmanın askeri mahkemede görülmesinden, Meclis çatısı altında kurulan Uludere Alt Komisyonu’nun kararına kadar soruşturma ve incelemelerin failleri aklama çabaları olduğuna dikkat çekti.

Davanın askeri savcılığa sevk edilmesiyle ortaya çıkacak kararı öngördüklerini dile getiren Encu, tahmin ettikleri gibi soruşturmada ilerleme sağlanmadığını, hiçbir komutanının da yargılanmadığını söyledi.

‘Sessiz kalmayacağız, hesap soracağız’

Katliamda kardeşi Cemal Encu’yu kaybeden Cihan Encu de, yürüttükleri mücadele ile faillerin er ya da geç yargı önünde hesap vereceğini söyledi. Türkiye’de kapanan adalet kapılarının AİHM’de yeniden açıldığını ifade eden Encu, “Davamızın takipçisiyiz Roboski’ye adalet gelene kadar katilerin yakasını bırakmayacağız. Sessiz kalmayacağız, tam aksine daha yüksek bir sesle hesap soracağız” şeklinde konuştu.

Roboskî katliamında oğlu Hamza Encu’yu kaybeden Kadriye Encu de, “Roboskî katliamında kimin parmağı varsa, onun ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Failler yargılansın ki bir daha Roboskîler, Dîloklar yaşanmasın. Roboskî’de tek bir insanda kalsa adalet mücadelesini sürdürecektir” şeklinde konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir